Technologie autonomního řízení se společně s elektromobilitou stala v posledních letech jedním z nejvýraznějších a nejrychleji rozvíjených odvětví automobilového průmyslu. Své úspěchy na tomto poli chce demonstrovat každý výrobce a evidentně není nic lepšího, než k tomu využít titul světového rekordu. Stejně jako to udělala čínská automobilka Changan Automobile.
Čína se v posledních letech stala největším a nejdůležitějším automobilovým trhem světa, na což samozřejmě reagoval i domácí automobilový průmysl. Místní automobilky sice na západní konkurenci dlouho ztrácely, ovšem v posledních letech se jim podařilo náskok výrazně zkrátit a v některých odvětvích už mohou být i konkurenceschopné.
Důkazem by měla být i nedávná demonstrace automobilky Changan Automobile, která se rozhodla zapsat do Guinessovy knihy rekordů svým pokusem o vytvoření „Nejdelšího průvodu autonomních vozidel." A pokud se v něčem na Číňany můžete spolehnout, pak jsou to jejich prvotřídně naplánované, zorganizované i provedené přehlídky a průvody. A to jak v oblasti armády, tak i autonomních vozidel.
Pokusu, který se uskutečnil na testovací dráze Dianjiang poblíž města Čchung-čching, se účastnilo celkem 56 autonomních SUV Changan CS55. Během 9 minut a 7 sekund pak tento konvoj urazil při rychlosti zhruba 30 km/h cca 3.2 kilometru.
Automobily od sebe byly vzdáleny zhruba na vzdálenost dvou vozidel, takže podstatně blíže, než by se dalo očekávat v běžném provozu. Z bezpečnostních důvodů byl proto za volantem každého z vozidel řidič, který však nesměl během jízdy zasahovat do řízení. To bohužel jeden z řidičů nedodržel a tak byl jeho vůz diskvalifikován. Oficiálně tak nový rekord stanovilo pouze 55 vozidel.
„Řidiči, kteří se testu zúčastnili, neměli s naším systémem autonomního řízení žádné zkušenosti, takže jsme v nich během krátké doby museli vybudovat dostatečnou důvěru, aby vůz nechali jet bez kontroly," uvedl k testu Yang Guo, jeden z techniků pracujících na systémech autonomního řízení v automobilce Changan Automobile.
Aby však bylo možné test v této podobě realizovat, bylo potřeba vozy nepatrně upravit. Technici si museli pohrát především s bezpečnostními systémy, u kterých bylo potřeba upravit schopnost detekovat objekty a varování před kolizemi, jinak by nebylo možné nechat vozidla cestovat s tak malými rozestupy.
Celou akci kromě samotné jízdy doprovázel i bohatý doprovodný program, jak můžeme vidět na videu umístěném na YouTube kanálu Guinness World Records. Zkrátka perfektně zorganizovaná show, jak se na Čínu sluší.
A co je vlastně automobilka Changan Automobile zač? Jak už jsme dříve psali, jedná se o čínskou státní automobilku, která je současně čtvrtou největší automobilkou Číny a největším prodejcem lehkých užitkových vozidel v zemi. Současně se také jedná o automobilku, se kterou koncern PSA pracuje na vývoji nového pickupu, který by se měl později objevit pod značkou Peugeot i v Evropě.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?