Volkswagen posouvá elektrickou mobilitu vpřed vysokou rychlostí, a to jak v sériové výrobě, tak i na závodních okruzích. Po rekordní jízdě ve slavném závodě do vrchu na Pikes Peaku bude zcela elektricky poháněný sportovní vůz Volkswagen ID. R usilovat v létě 2019 o další rekord: rekordní čas v kategorii elektromobilů na Severní smyčce Nürburgringu, která je považována za nejnáročnější závodní okruh na světě.
ID. R je sportovním ambasadorem celé produktové řady elektromobilů, kterou Volkswagen plánuje uvádět na trh od roku 2020. ID. R v motoristickém sportu dokládá zaměření Volkswagenu na elektrickou mobilitu a zároveň také prezentuje obrovský potenciální výkon, který může elektrický pohon v budoucnosti poskytovat na běžných silnicích. „Po rekordu na Pikes Peaku je nejrychlejší čas pro elektromobily na Severní smyčce Nürburgringu další velkou výzvou pro ID. R,“ říká Sven Smeets, ředitel divize Volkswagen Motorsport. „Rekordní čas na Severní smyčce je skvělým vyznamenáním pro jakýkoli vůz, závodní i sériově vyráběný.“
Volkswagen ID. R se přizpůsobí jedinečným podmínkám na Severní smyčce
ID. R prochází dalším vývojem, aby byl připraven na pokus o rekord na Nürburgringu. Jeho pohon zajistí dva elektromotory o celkovém nejvyšším výkonu 500 kW (680 k). Hmotnost vozu včetně řidiče bude pod hranicí 1100 kilogramů. „Především upravíme aerodynamiku závodního vozu ID. R pro podmínky na Severní smyčce, které se velmi liší od Pikes Peaku,“ říká François-Xavier Demaison, technický ředitel divize Volkswagen Motorsport.
Na rozdíl od klasického amerického závodu do vrchu na Pikes Peaku, jehož start je v nadmořské výšce 2862 metrů a cíl ve výšce 4302 metrů, se Severní smyčka vine regionem Eifel v nadmořských výškách od 320 do 617 metrů. Kultovní německý okruh je skutečně jedinečný, v neposlední řadě i díky dlouhé rovince Döttinger Höhe. „V rámci našich pečlivých příprav na pokus o rekord podrobíme ID. R na jaře intenzivnímu testovacímu a vývojovému programu na různých závodních okruzích,“ dodává Demaison. Pokus o rekord je plánován na léto.
Překonat rekord se pokusí specialista na Severní smyčku Romain Dumas
Při pokusu o rekord znovu usedne za volantu všestranně nadaný jezdec Romain Dumas. V červnu 2018 zvítězil se závodním vozem ID. R Pikes Peak v závodě do vrchu Pikes Peak International Hill Climb a s časem 7:57.148 min se stal prvním jezdcem ve více než 100leté historii tohoto ikonického závodu, který se dostal pod hranici osmi minut. Francouzský jezdec má na svém kontě také čtyři vítězství ve 24h závodě na Nürburgringu.
„Už jen při pomyšlení, že pojedu s ID. R na Severní smyčce, mi naskakuje husí kůže. Tento závodní okruh znám velmi dobře, ale ID. R, s jeho extrémní akcelerací a obrovskými rychlostmi v zatáčkách, bude zcela odlišnou výzvou,“ řekl Dumas. „Už se nemohu dočkat prvních testů. Překonání stávajícího rekordu pro elektromobily rozhodně nebude procházkou růžovým sadem.“ Aktuální rekord v kategorii zcela elektricky poháněných vozidel je 6:45.90 min – při průměrné rychlosti jízdy téměř 185 km/h – a byl stanoven v roce 2017 britským jezdcem Peterem Dumbreckem v elektromobilu NIO EP9.
Autorem označení „Zelené peklo“ je bývalý mistr světa Formule 1 Jackie Stewart
Relativně úzká trať závodního okruhu o délce 20,832 kilometru zahrnuje 75 zatáček a pravidelně se střídající stoupání a klesání v lesích vrchoviny Eifel. Severní smyčka, která byla otevřena v roce 1927, je jedinečná a i v dnešní době nabízí automobilovému průmyslu výjimečné podmínky pro testování. Bývalý mistr světa Formule 1 Jackie Stewart tento závodní okruh kdysi s respektem nazval „Zeleným peklem“. Navzdory opakovaným úpravám kultovního závodního okruhu se na něm Velké ceny Formule 1 nejezdí od roku 1978. V současnosti je Severní smyčka – společně s moderním okruhem pro Velké ceny – především místem konání proslulého 24h závodu. Eifelský závodní okruh hostí také podnik světového poháru cestovní vozů FIA WTCR (World Touring Car Cup). Volkswagen je ve výše uvedeném vytrvalostním závodě a mezinárodním mistrovství cestovních vozů zastoupen závodním vozem Golf GTI TCR.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?