Pokud patříte ke zručnějším kutilům, kteří nejezdí do servisu kvůli každé drobnosti, pak bude patřit kvalitní hever k základnímu vybavení vaší garáže. Každé zvedání auta do vzduchu je však relativně riskantní a každého z nás už nejspíš někdy přemýšlel nad tím, jak moc se dá vlastně zvedákům věřit a kolik toho skutečně unesou. A právě to prověřil neobvyklý test s hydraulickým lisem.
Snad každý, kdo už někdy zvedal auto pomocí heveru, někdy pocítil strach z jeho selhání. Ostatně není se čemu divit, vždyť hevery jsou poměrně malá zařízení, která musí zvednout a udržet vozy o hmotnosti převyšující jednu tunu. Jak moc se jim tedy dá věřit? To prověřil YouTuber z populárního kanálu Hydraulic Press Channel.
Do svého testu zahrnul nejpopulárnější typy zvedáků, tedy obyčejný nůžkový, hydraulický pojízdný (v zahraničí označován jako „floor jack") a hydraulický hever "panenka." Na závěr pak otestoval i podstavec pod auto, který by měl být při jakékoliv práci pod vozem samozřejmostí.
Dobrou zprávou je, že všechny zvedáky prošly bez zaváhání a jejich kolaps nastal až při více jak dvojnásobném zatížení. První zkolaboval hever nůžkový, jehož výrobce uvádí maximální nosnost 2 tuny. Hever ale nakonec zkolaboval až při zatížení cca 4.4 tuny. Již dlouho předtím ale začal vydávat dost nepříjemné zvuky.
Následoval hydraulický pojízdný hever, který patří k nejpopulárnějším na trhu. Mezi testovanými zvedáky byl nejdražší a jeho kapacita měla být podle výrobce maximálně 2 tuny. Zvedák nakonec zkolaboval při zatížení cca 4.8 tuny, přičemž současně došlo k ohýbání rámu a úniku hydraulické kapaliny.
Největší odolnost předvedl hydraulický hever "panenka," který při nejnižší ceně nabízel nejvyšší kapacitu 6 tun. Nakonec však zkolaboval až při zatížení 12 tun.
Třešničkou na závěr se pak stal test podstavce pod auto, který podle nálepky sliboval nosnost 5 tun. Následný pozoruhodný test, během kterého byla podpěra nejprve rozpárána a poté zmačkána, ukázal maximální nosnost 25 tun. Selhání podstavce přitom bylo pozvolné a dobře viditelné.
Ať už tedy v garáži využíváte jakýkoliv hever, vždy při práci pod autem využívejte i bezpečnostní podstavce. Místa na jejich správné umístění většinou naleznete v uživatelském manuálu, nebo servisní příručce.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?