O plně autonomních vozidlech se mluví již delší dobu, ovšem se skutečně funkčními prototypy se v současnosti můžeme setkat je na několika místech světa. Jedním z nich je například San Francisco, kde své autonomní vozy testuje Waymo, sestarská společnost Googlu. V říjnu však došlo k nehodě jednoho z testovaných vozů, kterou způsobil jeho řidič. Podle společnosti Waymo však nemuselo k nehodě dojít, pokud by řízení nechal čistě v rukou umělé inteligence.
Jak Waymo již dříve přiznalo, 19. října tohoto roku došlo k nehodě, během které se jeden z testovaných autonomních prototypů Chrysler Pacifica srazil s motocyklem. Nehoda se naštěstí obešla bez vážných zranění, ovšem opět vyvolala debatu na téma bezpečnosti této technologie.
Později magazín The San Francisco Chronicle přinesl zprávu o tom, že viníkem nehody, která se odehrála jen kousek od hlavního sídla společnosti Waymo v kalifornském Mountain View, byl řidič vozu. V době nehody tedy nebyl autonomní systém spuštěný.
Podle záznamu DMV jel autonomní vůz Chrysler Pacifica v prostředím pruhu tříproudé silnice rychlostí cca 33 km/h, když se do jeho pruhu začalo připojovat vozidlo z pruhu levého. Ve snaze předejít nehodě převzal řidič za volantem řízení a rychle začal přejíždět do pruhu pravého.
Bohužel si ale nevšiml motorkáře, který jel tou dobou v pravém pruhu rychlostí okolo 45 km/h. Došlo tedy ke kolizi, během které motorkář narazil do zadního nárazníku autonomního prototypu Waymo. Jak se ovšem nyní ukazuje, k nehodě vůbec nemuselo dojít. Stačilo by, kdyby řidič nechal jednat autonomní vozidlo.
Po nehodě totiž technologická společnost vytvořila simulaci, která zahrnovala všechny údaje zaznamenané senzory na jejím autonomním prototypu. Simulace pak ukázala, že vůz by předešel srážce s řidičem přejíždějícím z levého pruhu tím, že by jednoduše zpomalil.
Jak později John Krafcik, šéf společnosti Waymo, poznamenal, vůz je vybaven technologií, která dokáže sledovat jeho okolí v rozsahu 360 stupňů. „Náš systém autonomního řízení současně sleduje pozici, směr a rychlost každého objektu okolo. Zásadní je, že naše technologie správně předpovídala budoucí pohyb jak vozu přijíždějícího zleva, tak motorkáře v pravém pruhu."
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?