O plně autonomních vozidlech se mluví již delší dobu, ovšem se skutečně funkčními prototypy se v současnosti můžeme setkat je na několika místech světa. Jedním z nich je například San Francisco, kde své autonomní vozy testuje Waymo, sestarská společnost Googlu. V říjnu však došlo k nehodě jednoho z testovaných vozů, kterou způsobil jeho řidič. Podle společnosti Waymo však nemuselo k nehodě dojít, pokud by řízení nechal čistě v rukou umělé inteligence.
Jak Waymo již dříve přiznalo, 19. října tohoto roku došlo k nehodě, během které se jeden z testovaných autonomních prototypů Chrysler Pacifica srazil s motocyklem. Nehoda se naštěstí obešla bez vážných zranění, ovšem opět vyvolala debatu na téma bezpečnosti této technologie.
Později magazín The San Francisco Chronicle přinesl zprávu o tom, že viníkem nehody, která se odehrála jen kousek od hlavního sídla společnosti Waymo v kalifornském Mountain View, byl řidič vozu. V době nehody tedy nebyl autonomní systém spuštěný.
Podle záznamu DMV jel autonomní vůz Chrysler Pacifica v prostředím pruhu tříproudé silnice rychlostí cca 33 km/h, když se do jeho pruhu začalo připojovat vozidlo z pruhu levého. Ve snaze předejít nehodě převzal řidič za volantem řízení a rychle začal přejíždět do pruhu pravého.
Bohužel si ale nevšiml motorkáře, který jel tou dobou v pravém pruhu rychlostí okolo 45 km/h. Došlo tedy ke kolizi, během které motorkář narazil do zadního nárazníku autonomního prototypu Waymo. Jak se ovšem nyní ukazuje, k nehodě vůbec nemuselo dojít. Stačilo by, kdyby řidič nechal jednat autonomní vozidlo.
Po nehodě totiž technologická společnost vytvořila simulaci, která zahrnovala všechny údaje zaznamenané senzory na jejím autonomním prototypu. Simulace pak ukázala, že vůz by předešel srážce s řidičem přejíždějícím z levého pruhu tím, že by jednoduše zpomalil.
Jak později John Krafcik, šéf společnosti Waymo, poznamenal, vůz je vybaven technologií, která dokáže sledovat jeho okolí v rozsahu 360 stupňů. „Náš systém autonomního řízení současně sleduje pozici, směr a rychlost každého objektu okolo. Zásadní je, že naše technologie správně předpovídala budoucí pohyb jak vozu přijíždějícího zleva, tak motorkáře v pravém pruhu."
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?