O plně autonomních vozidlech se mluví již delší dobu, ovšem se skutečně funkčními prototypy se v současnosti můžeme setkat je na několika místech světa. Jedním z nich je například San Francisco, kde své autonomní vozy testuje Waymo, sestarská společnost Googlu. V říjnu však došlo k nehodě jednoho z testovaných vozů, kterou způsobil jeho řidič. Podle společnosti Waymo však nemuselo k nehodě dojít, pokud by řízení nechal čistě v rukou umělé inteligence.
Jak Waymo již dříve přiznalo, 19. října tohoto roku došlo k nehodě, během které se jeden z testovaných autonomních prototypů Chrysler Pacifica srazil s motocyklem. Nehoda se naštěstí obešla bez vážných zranění, ovšem opět vyvolala debatu na téma bezpečnosti této technologie.
Později magazín The San Francisco Chronicle přinesl zprávu o tom, že viníkem nehody, která se odehrála jen kousek od hlavního sídla společnosti Waymo v kalifornském Mountain View, byl řidič vozu. V době nehody tedy nebyl autonomní systém spuštěný.
Podle záznamu DMV jel autonomní vůz Chrysler Pacifica v prostředím pruhu tříproudé silnice rychlostí cca 33 km/h, když se do jeho pruhu začalo připojovat vozidlo z pruhu levého. Ve snaze předejít nehodě převzal řidič za volantem řízení a rychle začal přejíždět do pruhu pravého.
Bohužel si ale nevšiml motorkáře, který jel tou dobou v pravém pruhu rychlostí okolo 45 km/h. Došlo tedy ke kolizi, během které motorkář narazil do zadního nárazníku autonomního prototypu Waymo. Jak se ovšem nyní ukazuje, k nehodě vůbec nemuselo dojít. Stačilo by, kdyby řidič nechal jednat autonomní vozidlo.
Po nehodě totiž technologická společnost vytvořila simulaci, která zahrnovala všechny údaje zaznamenané senzory na jejím autonomním prototypu. Simulace pak ukázala, že vůz by předešel srážce s řidičem přejíždějícím z levého pruhu tím, že by jednoduše zpomalil.
Jak později John Krafcik, šéf společnosti Waymo, poznamenal, vůz je vybaven technologií, která dokáže sledovat jeho okolí v rozsahu 360 stupňů. „Náš systém autonomního řízení současně sleduje pozici, směr a rychlost každého objektu okolo. Zásadní je, že naše technologie správně předpovídala budoucí pohyb jak vozu přijíždějícího zleva, tak motorkáře v pravém pruhu."
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.