Technologie rotačních motorů by se totiž měla stát lékem na největší současnou potíž elektromobilů, kterou je omezený dojezd. Detaily k této novince nám Mazda zatím tají, už nyní je ale jasné, že rotační motor nabízí oproti konvenčním celou řadu výhod.
Jednou z těch nejvýraznějších je poměr velikosti a výkonu. Rotační motory jsou totiž malé, mají nízký objem a přesto dokáží nabídnout obrovské množství výkonu. Dalším bonusem se zřejmě stane nízká hlučnost, neboť jak uvádí web Motor1 - nová generace rotačních motorů by podle Mazdy měla být výjimečně tichá.
Mazda navíc zmínila, že pro elektrické pohonné ústrojí svých budoucích modelů přichystala ještě několik dalších novinek. Rotační motory by například měly být schopny spalovat LPG a v případě krizových událostí by se pohonný systém vozu mohl přeměnit na krizový zdroj elektrické energie.
První krůčky ve světě elektromobility vyšlapou Mazdě dva modely - první bude poháněn pouze bateriemi, druhý pak bude osazen i zmiňovaným rotačním motorem, který má zajistit delší dojezd. Oba modely jsou naplánovány na rok 2020 a výraznou měrou by se měly podílet na plánech, podle kterých by 95 % automobilů na japonských silnicích mělo být elektrifikováno. Oněch zbylých pět procent pak mají být čistě elektromobily.
Kromě vývoje nových pohonných ústrojí pro elektromobily pracují technici v Mazdě i na nové generaci motorů s označením SkyActiv-X, pro které se v Česku vžilo označení "diesel na benzín." Motory tohoto typu totiž kromě zapálení směsi svíčkou spoléhají i na zapalování směsi pomocí komprese.
Všechny tyto projekty ale směřují ke stejnému cíli. Mazda si totiž vytyčila plán, podle kterého chce do roku 2030 snížit emise CO2 až na poloviční stav oproti hodnotám z roku 2010