Během používání brzd totiž dochází mezi brzdovým kotoučem a destičkami ke tření, které generuje vysoké teploty. Oba komponenty se tak opotřebovávají a časem dojde k jejich nevyhnutelnému selhání. Ještě předtím se nás na to však automobil bude pokoušet upozornit buď kontrolkami, nebo podivnými zvuky.
Žádný z komponentů automobilu zkrátka nebyl navržen tak, aby vydržel věčně. Důležité je však dodržovat pravidelný servis a k problémům přistupovat zodpovědně. Pokud tedy vaše brzdy začnou vydávat podivné zvuky, můžete se sice pokusit alespoň o identifikaci problému, ale nakonec byste vždy svůj vůz měli k opravě či údržbě svěřit odborníkům.
Teď už se ale pojďme podívat, co může za podivnými zvuky stát:
1. Objekt mezi kotoučem a destičkami
Komponenty brzdového systému jsou neustále vystavovány přívalům prachu a dalších nečistot různých velikostí. Čas od času se tak může stát, že se mezi brzdovou destičku a brzdový kotouč dostane menší kamínek, nebo něco podobného. Při každém sešlápnutí brzdového pedálu se tak ozve velice nepříjemný zvuk způsobený třením daného objektu mezi kotoučem a destičkou. Kromě vyluzování nepříjemných zvuků však může docházet i k poškození kotouče či destičky.
2. Nekvalitní brzdové destičky
Šetřit na brzdách je podobné, jako šetřit na pneumatikách. Jedná se o naprosto zbytečný a nepochopitelný hazard, kterým neohrožujete jen sebe, ale i ostatní účastníky provozu. Účinnost laciných brzdových destiček je totiž téměř vždy nižší a materiál, ze kterého jsou vyrobeny, bývá méně kvalitní.
V podezřele levných a méně kvalitních destičkách se tak mohou objevovat látky nebo komponenty, které se mohou s brzděním uvolňovat a kromě delší zbytečné dráhy se vám mohou postarat i o poškození brzdového kotouče. Při výměně proto raději sáhněte hlouběji do kapsy a pořiďte si kvalitnější díl.
3. Poškozené destičky
Jak už jsme psali výše, při brzděn dochází k opotřebovávání kotoučů i destiček, přičemž první obvykle odchází právě destičky. Jakmile destička přijde o všechen svůj materiál určen k brzdění, dochází ke tření mezi kotoučem a kovem, na kterém jsou destičky uchyceny.
V takovém případě začnou brzdy při brzdění vyluzovat velice nepříjemné zvuky, neboť neplní svou úlohu správně a současně dochází k poškozování brzdového kotouče. Abyste něčemu takovému předešli, neignorujte pravidelný servis svého vozu a věnujte odpovídající pozornost i brzdám. Pokud už budou mít destičky málo materiálu, neodkládejte jejich výměnu.
4. Dlouhé odstavení automobilu
Brzdové destičky mívají poměrně dlouhou životnost, ovšem pokud necháte svůj vůz na delší dobu vystavený v nevhodném prostředí (vysoká vlhkost, déšť, atd.), můžete si životnost brzd také výrazně zkrátit. Na kotoučích totiž dochází k vytváření koroze, které se začne dříve nebo později šířit.
Nebavíme se samozřejmě o dnech, ale spíše o týdnech a měsících. Pokud tedy můžete, měli byste svůj vůz pravidelně vytáhnout na nějakou tu projížďku. Ostatně jako zdůvodnění můžete použít pravdivý argument, že se jen snažíte předcházet problémům s brzdami.
Toto jsou tedy podle webu CarFromJapan ty nejčastější příčiny, proč při brzdění můžete slyšet divné zvuky od brzd. Pokud se vám ale nepodařilo identifikovat žádný z výše zmíněných problémů, rozhodně byste pazvuky a skřípění neměli ignorovat. Zvláště v případě brzdového systému se totiž nevyplácí podstupovat jakékoliv riziko. Celá věc by totiž mohla mít tragické následky.