Poslední zprávy o vývoji elektromobilů a hlavně jejich pozici na trhu k nám přicházejí z Austrálie, kde elektormobily v současnosti představují cca 0.1 % prodaných automobilů. Společnosti Energy Finance Corporation (CEFC) a Australian Renewable Energy Agency (ARENA) si proto nechaly vypracovat průzkum, který má odhadnout další vývoj v této oblasti.
Ze zprávy, za jejímž vypracováním stojí společnost Energeia, pak vyplývá očekávání, podle kterého by se elektromobily mohly vyrovnat automobilům se spalovacími motory v oblasti dojezdu a času potřebného k natankování již okolo 2024. V této době by tak mohl nastat zásadní zvrat.
Pokud téma elektromobility sledujete delší dobu, tato zpráva vás zřejmě nepřekvapí. Je totiž dlouhodobě známým faktem, že největší překážkou v prodejích tradičních elektromobilů jsou právě ceny, dojezd, rychlost nabíjení a v neposlední řadě i síť dobíjecích stanic. Je tedy jen otázkou času, jak se bude situace vyvíjet v jednotlivých zemích světa.
Předpověď dále očekává, že prodeje elektromobilů porostou poměrně pomalu příštích cca 10 let. Jejich prudší vzestup se očekává kolem roku 2027. Jedná se však jen o základní scénář, který nepočítá s žádným průlomovým objevem, který by mohl vývoj opět posunout mílovými kroky kupředu.
Ze zprávy čerpal i Financieal Review, který uvádí: „Zpráva agentury Energeia uvádí, že prodeje čistě elektrických vozidel se zvýší, jakmile bude dosaženou dvouleté návratnosti - ta bude plynout zejména z úspory paliva. V tomto okamžiku by mělo dojít k dominanci elektromobilů v prodeji nových vozidel."
Pokud by navíc jednotlivé vlády přistoupily k dotacím nebo daňovým úlevám, což by řada automobilek jednoznačně uvítala, mohla by se celá situace výrazně urychlit a prudký vzestup elektromobility by mohl začít již v roce 2021. V roce 2030 by tak 50 % trhu mohl připadnout hybridům a kolem roku 2050 by až 90 % firemních vozových parků mohlo být elektrifikováno.
Průzkum se však orientoval především na Austrálii, kde je celá situace komplikována geografickými faktory. Obydlené oblasti jsou od sebe totiž poměrně vzdáleny a tak by vláda musela investovat nemalé prostředky do budování infrastruktury vhodné pro dobíjení elektromobilů po cestě. I v současnosti navíc chybí dobíjecí zařízení podél významných cest a tak se nelze divit pouhému 0.1 procentu elektromobilů mezi novými prodanými automobily.