Původním cílem Volkswagenu bylo pokořit rekord mezi elektrickými automobily, který od roku 2016 držel Rhys Millen, který ve svém speciálu o výkonu 1 959 koní dosáhl času 8 minut a 57 sekund. Volkswagen I.D. R Pikes Peak o výkonu pouze 670 koní, za jehož volantem seděl Romain Dumas, však zvládl pokořit trať v čase 7 minut 57.148 sekundy, čímž dokonce pokořil i celkový rekord trati, který držel Sebastien Loeb. Ten totiž dokázal trať pokořit před lety ve speciálním Peugeotu 208 T16 Pikes Peak o výkonu 875 koní v čase 8 minut 13.878 sekundy.
U závodů typu Pikes Peak přitom často rozhodují desetiny sekundy, takže překonání starého rekordu o téměř čtvrt-minuty je naprosto nevídaný úspěch. Automobilka Volkswagen i její jezdec se však museli pekelně snažit, aby tohoto úspěchu dosáhli. Server Jalopnik se proto rozhodl znovu připomenout některé z méně známých faktů, které k pokoření rekordu napomohly. A zde jsou některé z nich:
- Vývoj prototypu I.D. R Pikes Peak trval celých 9 měsíců a Volkswagen si k němu vypůjčil i specialisty ze sesterské společnosti Porsche, která v současnosti připravuje speciální závodní "Le Mans Prototype 1," který by měl brzy začít překonávat rychlostní rekordy na tratích kolem světa.
- Pro závodní stroj byla nesmírně důležitá aerodynamika, kterou Volkswagen ladil s pomocí speciálního modelu v polovičním měřítku, se kterým často navštěvoval větrný tunel.
- Celkový výkon 670 koní pochází ze dvou stejných elektromotorů - každý na jedné nápravě. Toto řešení bylo zvoleno namísto čtyř elektromotorů (každý pro kolo) z důvodu šetření váhy. Speciální závodní prototyp i s řidičem tak váží jen nepatrně více, než generace Mazdy Mx-5. Výkon vozidla mohl být větší, ovšem to by vyžadovalo i větší baterie, které by však opět přidaly na váze.
- Váha přitom byla pro konstrukci vozu jedním z nejdůležitějších aspektů. Během vývoje se totiž automobilka pokoušela udělat každý komponent až o 10 % lehčí, než kolik vážil ve speciálu, se kterým stanovil rekord v roce 2016 Millen.
- Omezený výkon speciálu I.D. R znamenal i možnost použít kompaktnější baterie. Ty navíc technici Volkswagenu rozmístili vedle a za řidiče, čímž se jim podařilo dosáhnout ideálního rozložení hmotnosti.
- Jedním z velkých problémů pro vývojový tým byla aerodynamika. Během stoupání totiž vůz překonává převýšení cca 1440 metrů a dostává se do míst se vzduchem o 35 % řidším, než byl na začátku závodu. Během stoupání se tak přilnavost vozu zhoršovala postupně o 35 %. S tím museli technici počítat a i proto dostal prototyp I.D. R tak obrovské zadní křídlo.
- Řídký vzduch také běžně znamená horší schopnost chlazení některých komponentů, ovšem elektro-motory pod kapotou I.D. R se zahřívají pomaleji než motory spalovací. Díky tomu mohly být zmenšeny nasávací a odvětrávací otvory na karoserii, které jinak zhoršují aerodynamiku vozu.
- Elektrický pohon přinášel Volkswagenu řadu výhod, ale také některé zásadní nevýhody. Například pokud by došlo k přerušení závodu, automobilka by měla jen 20 minut na doplnění energie a opětovné připravení vozu na start. U spalovacích motorů to znamená jen dolít benzín, Volkswagen však musel přijít s unikátní možností rychlodobíjení.
- Poslední zajímavostí je pak omezení spojené s kapacitou baterií. Vůz měl totiž přesně tolik energie, aby se dokázal dostat ze startu do cíle. Jakmile však Dumas přejížděl cílovou čáru, jeho stroj byl téměř bez energie. Z vrcholu dolů se tak vítězný vůz vlastními silami nedostal.
- Na zisku rekordu to však nic nemění - svůj účel splnil prototyp I.D. R Pikes Peak naprosto dokonale a bez zaváhání. Podle mnohých odhadů mohl být jeho čas i nepatrně lepší, kdyby se do hry nevložilo počasí s hustou oblačností a mlhami. Možná se však pokusu o vylepšení rekordu dočkáme ještě příští rok.