Revoluční dieta? Vývoj závodního speciálu Volkswagen přinesl řadu novinek

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 26. května 2018, 17:35 Google+

Na začátku byla simulace. „Než jsme se pustili do výroby vozu I.D. R Pikes Peak, analyzovali jsme na počítačích velký počet možných uspořádání,“ ohlíží se Willy Rampf, technický poradce projektu s rozsáhlými zkušenostmi z Formule 1, na počáteční fázi vývoje závodního vozu pro závod do vrchu „Pikes Peak International Hill Climb“. „Bylo nám jasné, že nebudeme mít čas, abychom vyrobili několik zkušebních prototypů. Již první pokus musel být trefou do černého.“

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Volkswagen I.D. R Pikes Peak | foto: Volkswagen

Sdílejte článek

Studie se zaměřily na optimální kompromis mezi výkonem a hmotností. Oba faktory jsou u elektricky poháněných vozidel, jako je I.D. R Pikes Peak, ještě více vzájemně provázané než u závodního vozu s konvenčním spalovacím motorem. Zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší výkon, tím těžší jsou akumulátory. Zejména v závodě do vrchu je však každý jednotlivý gram nežádoucí zátěží. Na Pikes Peaku je start v nadmořské výšce 2862 metrů a cíl ve výšce 4302 metrů, takže závodní vůz musí překonat výškový rozdíl více než 1400 metrů. Kromě toho čeká na Romaina Dumase za volantem závodního vozu I.D. R Pikes Peak řada serpentin, v nichž je vysoká hmotnost vozu při zpomalování i zrychlování v mnoha ohledech nevýhodou.

Inženýři oddělení Volkswagen Motorsport proto stanovili jasnou strategii. I.D. R Pikes Peak musí být co nejlehčí při zachování vysokého výkonu. Pravidla nejslavnějšího závodu do vrchu na světě přitom ponechávají v kategorii vozidel „Unlimited“ ve skutečném smyslu slova téměř neomezené možnosti.

Vývojový tým měl volnou ruku

Zkonstruovat od základu nový závodní vůz na příslovečném bílém archu papíru je snem každého inženýra. „Vyvinout automobil, určený jen a pouze pro tuto 20-kilometrovou trať závodu do vrchu, to je skutečně něco výjimečného. Nápaditosti inženýrů nebyly stanoveny téměř žádné hranice,“ vysvětluje François-Xavier Demaison, technický ředitel oddělení Volkswagen Motorsport.

„Simulace hrály velkou roli také pro dosažení nízké hmotnosti vozidla,“ objasňuje Rampf. Například díly podvozku byly na počítači zkonstruovány tak, aby bez problémů odolaly očekávanému zatížení, aniž by však byly předimenzované – a tedy s nadměrnou hmotností. Vývojový tým se však téměř zcela vzdal ve vrcholovém motoristickém sportu sice běžných, ale extrémně nákladných materiálů, jako je titan. „Podvozek, závěsy kol a bezpečnostní struktura závodního vozu I.D. R Pikes Peak jsou vyrobeny téměř kompletně z oceli a hliníku,“ popisuje Demaison.

I.D. R Pikes Peak s nejvyšším celkovým výkonem 500 kW (680 k) má přesto hmotnost méně než 1100 kilogramů včetně jezdce – to je „lehká váha“ v porovnání s dřívějšími rekordními vozidly kategorie elektromobilů pro závod do vrchu na Pikes Peak. Vzhledem k relativně nízkému výkonu jsou akumulátorové moduly závodního vozu I.D. R Pikes Peak tak kompaktní, že mohly být optimálně uloženy vedle jezdce a za něj, aby bylo dosaženo ideálního rozložení hmotnosti. Energií z akumulátorů je napájen jeden elektromotor na přední nápravě a jeden elektromotor na zadní nápravě, přičemž rozdělování točivého momentu podléhá elektronickému řízení.

Perfekcionismus dokonce i u log sponzorů na závodní kombinéze

Karoserie a aerodynamické komponenty závodního vozu I.D. R Pikes Peak jsou vyrobeny z extrémně lehkého kompozitu, vyztuženého uhlíkovými vlákny. Úkolem pro konstruktéry bylo začlenit do vnějších tvarů závodního vozu pro Pikes Peak stylistické prvky rodiny I.D., budoucích sériově vyráběných vozidel Volkswagen s čistě elektrickým pohonem. „Během této fáze vývoje probíhala mimořádně úzká spolupráce s kolegy z centrály Volkswagenu ve Wolfsburgu,“ vzpomíná Willy Rampf.

img-responsive

Volkswagen I.D. R Pikes Peak | foto: youtube.com

Také skořepinová konstrukce nosné části závodního vozu I.D. R Pikes Peak s prostorem pro jezdce je vyrobena z ultra lehkého kompozitu, vyztuženého uhlíkovými vlákny. Dokonce i výběr vybavení pro jezdce ukazuje, s jakou důsledností se inženýři věnovali minimalizaci hmotnosti. Technický partner OMP vyrobil ohnivzdornou závodní kombinézu pro jezdce Dumase, čalounění sedadla a šestibodové bezpečnostní pásy z mimořádně lehkého materiálu. Loga sponzorů jsou natištěná, aby se ušetřila hmotnost běžných výšivek.

V jednom bodě však museli perfekcionisté v oblasti lehké konstrukce z oddělení Volkswagen Motorsport ustoupit. Pravidla závodu do vrchu Pikes Peak International Hill Climb určují, že každý jezdec musí mít na závodní kombinéze emblém tohoto sportovního podniku, s plochou přibližně 40 cm2. Také toto logo mělo být na Dumasovu kombinézu natištěno. „To však bylo odmítnuto, podle pravidel musí být vyšívané. K tomu potřebná příze má téměř stejnou hmotnost jako celá kombinéza,“ říká technický ředitel François-Xavier Demaison s mrknutím oka.

Vytisknout

Diskuze: Revoluční dieta? Vývoj závodního speciálu Volkswagen přinesl řadu novinek

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Volkswagen Golf People

TEST Volkswagen Golf People – čtyřválec, hezká výbava a cenovka 687 tisíc

Citroen C5X

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid aneb francouzský křižník očima Terezky

Nový motor Honda V3

Společnost Honda na veletrhu EICMA 2024 představuje nový průlomový koncept spalovacího motoru

Ilustrační foto

Co ovlivňuje cenu vašeho havarijní pojištění?

Lexus UX300h

TEST Lexus UX300h F Sport – stále oblíbenější prémiový crossover po modernizaci

Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid Style

TEST Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid Style – univerzální kombík pro klidné řidiče

Škoda Enyaq Sportline 85

TEST Škoda Enyaq Sportline 85 – vylepšená vlajková loď z elektrické rodiny Škoda

Škoda Octavia Combi

TEST Škoda Octavia Combi 1,5 TSI m-HEV – faceliftovaná verze se spotřebou pod 5 litrů

Ilustrační foto

V čem se liší povinné ručení pro mladé?

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – cesta na dovolenou + spaní v autě

Cyklokaravan

Elektrokolo s mini karavanem, hodně stylové cestování

Škoda Kodiaq II

TEST Škoda Kodiaq 2,0 TDI 142 kW 4x4 – český sen podruhé, je ale lepší než Superb?

EcoWheel Diabel

TEST EcoWheel Diabel – elektrická motorka s drsnou tváří

Kontrola okresů

10 nejzvláštnějších dopravních předpisů, které byste měli před svými cestami do zahraničí znát

Ilustrační foto

Co je CarPlay a jak ho nejlépe využít? Plus další vychytávky do auta

reklama

Doporučujeme

Čtyřmístné kupé Lexus LC 500 se chlubí pohonem zadních kol a atmosférickým osmiválcem.

Nová auta se sběratelským potenciálem? Tato pětice je plná žhavých kandidátů

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud