Toyota Motor Corporation chystá další revoluci. V roce 2021 plánuje začít v USA prodávat automobily, které budou schopné si navzájem vyměňovat informace, a předcházet tak nehodám. Komunikovat budou moci i s dalšími zařízeními dopravní infrastruktury. Zajistí to systém DSRC, který bude vysílat na krátkých vlnových délkách. Předpokládá se, že by tato inovace mohla zabránit tisícům nehod ročně.
Toyota směřuje k tomu, aby se vozy mezi sebou navzájem i s okolím dorozumívaly. Snaží se tak zajistit bezpečnost řidičům a spolucestujícím, i dalším účastníkům silničního provozu.
Počínaje rokem 2021 zahájí japonský koncern postupné zavádění systému Dedicated Short-Range Communications (DSRC) do modelů Toyota a Lexus ve Spojených státech. Do poloviny 20. let by pak toto řešení mělo být v nabídce většiny modelů obou značek. Toyota doufá, že se také další výrobci vydají v jejích stopách, protože čím více automobilů se bude schopno dorozumět ve stejném systému, tím bude účinnější.
Jak to funguje?
Systém DSRC kombinuje technologii spojující momentální informace o vozech do cloudu a automatizované řízení. DSRC umožňuje automatickou výměnu dat mezi automobily a mezi automobily a silniční infrastrukturou.
DSRC představuje platformu výměny anonymizovaných údajů o poloze, rychlosti a zrychlení mnohokrát za sekundu. Tato data budou využívat jiná vozidla a zařízení silniční infrastruktury zapojená do systému DSRC a s jejich využitím budou schopna předejít kolizím. Automobil tak například o tom, že se k němu blíží jiné vozidlo, bude vědět ještě dříve, než bude mít řidič šanci si ho všimnout. Kolizi pak zabrání automatické nouzové brzdění.
Levná a snadno dostupná technologie
DSRC využívá sedm kanálů v pásmu 5.9 GHz, které byly v USA vyhrazeny pro Inteligentní dopravní systém. To je pro uživatele důležité, neboť DSRC nepotřebuje spojení pomocí mobilní sítě, takže není potřeba hradit žádné další poplatky. DSRC je založen na průmyslových standardech, takže vozy Toyota budou součástí společné sítě s auty jiných výrobců, čímž se zmnohonásobí přínos pro bezpečnost na silnici.
Systém se stane zdrojem informací pro řidiče. Půjde o potenciální hrozby, příliš pomalu jedoucí vozy nebo auta stojící na silnici. Tato technologie prošla komplexními testy v rámci mezinárodní spolupráce firem a veřejné správy a v některých oblastech USA už byla nainstalována.
„Díky tomu, že spolu inteligentní systémy v automobilech efektivně spolupracují pomocí DSRC, pomůžeme řidičům eliminovat nebezpečné nehody a zlepšit plynulost provozu,” říká Jim Lentz, CEO Toyota Motor North America, a dodává: „Před třemi lety jsme se zavázali, že do roku 2017 vybavíme většinu nových automobilů systémem automatického brzdění AEB. Dnes má 92 procent nových vozů Toyota a Lexus prodávaných ve Spojených státech balíček Toyota Safety Sense nebo Lexus Safety System + AEB jako standardní výbavu. Podařilo se nám toho dosáhnout několik let před rokem 2022, který si automobilový průmysl určil jako lhůtu na popularizaci AEB. Domníváme se proto, že rozšíření použití systému DSRC všemi výrobci nejen že pomůže řidičům zvýšit bezpečnost jízdy, ale umožní rovněž položit základy pro příští systémy autonomní jízdy a automatické výměny informací mezi vozidly v cloudu.“
Japonsko bylo první
Amerika se ovšem nestane prvním místem, kde začne DSRC fungovat. Roku 2015 Toyota jako první výrobce na světě zahájila v Japonsku prodej automobilů vybavených systémem DSRC, který se zde nazývá ITS Connect. Vozy byly vybaveny zařízeními spolupracujícími s podobnými vysílači v jiných autech, a také se systémem světelné signalizace. V březnu roku 2018 brázdilo japonské silnice již více než 100 tisíc automobilů značek Toyota a Lexus vybavených ITS Connect.
V budoucnu mohou technologie jako DSRC založené na výměně údajů přinést řidičům a výrobcům automobilů mnoho dalších výhod, budou-li vozidla vybavena dalšími čidly, radary a kamerami. Spolupráce technologie výměny dat a systémů aktivní bezpečnosti, jako je Toyota Safety Sense, zvýší účinnost a spolehlivost systémů automatizované jízdy.
Toyota jako lídr změn
Toyota s dalšími výrobci, subjekty, které spravují infrastrukturu, a americkým Dopravním departmentem spolupracuje na vývoji systému DSRC již 13 let. Nyní firma povzbuzuje další výrobce a partnery, aby začali zavádět tuto technologii ve Spojených státech. Odbor dopravy brzy rozhodne, zda vzniknou předpisy, které by výrobcům ukládaly povinnost vybavovat nové vozy tímto systémem.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).