V roce 1997 se poprvé v automobilu značky Volkswagen – v modelu Golf čtvrté generace – ozýval přerušovaný zvuk. Funkci prvního pomocníka pro zaparkování vozidla plnily čtyři ultrazvukové senzory v zadním nárazníku. V roce 2005 zdvojnásobil Volkswagen počet senzorů v modelu Passat, který byl vybaven dvakrát čtyřmi senzory.
Passat B5 tak disponoval parkovacími senzory s akustickou signalizací překážek vpředu i vzadu. Další krok podnikl Volkswagen v roce 2010 představením vizuálního parkovacího systému OPS (Optisches Parksystem). Na displeji zobrazované plochy ukazovaly řidiči při manévrování vzdálenost od překážek v okolí vozidla. Jen o dva roky později se do modelu Golf začal poprvé montovat systém OPS 360°, který dokázal zobrazovat překážky po celém obvodu vozidla.
Volkswagen prokázal průkopnického ducha také před dvanácti roky. Jako první výrobce automobilů na světě zavedla značka parkovacího asistenta, což byl začátek pro ještě bezpečnější a komfortnější život zákazníků značky Volkswagen. Inovativní systém podporuje řidiče výpočtem optimální trajektorie jízdy a automatizovaným řízením, které umožní ideální zaparkování vozidla.
Změření rozměrů parkovacího místa, stanovení výchozí pozice a pohyby volantem zajišťuje „Park Assist“ automaticky – řidič musí ovládat již jen pedály plynu a brzdy. Důsledným zdokonalováním získával „Park Assist“ v průběhu let na inteligenci a v současnosti již dokáže využít i nejmenší mezery pro zaparkování, do nichž by řidič bez tohoto systému své vozidlo sotva dokázal zaparkovat.
Již čtyři roky po světové premiéře systému přišla jeho první důkladná modernizace (Update 2.0), která umožnila realizovat parkovací manévr ve více krocích místo původních dvou. Navíc se výrazně zkrátila požadovaná délka parkovacího místa z „délky vozidla plus 1,40 metru“ na pouhých „90 centimetrů plus délka vozidla“. Jen o dva roky později byl parkovací asistent rozšířen o funkci zaparkování vozidla na příčné parkovací místo. Díky stále komplexnějším algoritmům dokáže celkem dvanáct ultrazvukových senzorů na vozidle přesněji měřit okolí pro preciznější výpočty.
Aktuální generace 3.0, nabízená od roku 2015, splní téměř jakékoli přání. Současný „Park Assist“ potřebuje už jen 80 centimetrů místa navíc, což jsou parkovací mezery, u nichž většina řidičů raději pokračuje v jízdě. A dokonce i zaparkování vozidla na příčné parkovací místo popředu je nyní možné. K dispozici je dnes také „nouzová brzda“. V rámci systémových limitů dokáže tato funkce téměř zcela vyloučit drobné kolize při parkování, nebo alespoň minimalizovat rozsah škod.
Stručný přehled – Vývoj systémů pro bezpečné parkování
- 1997 – první podpůrný systém pro parkování se čtyřmi ultrazvukovými senzory v zadním nárazníku
- 2005 – parkovací senzory vpředu a vzadu
- 2006 – první parkovací asistent na světě (Park Assist)
- 2010 – vizuální parkovací systém OPS (Optisches Parksystem)
- 2010 – Park Assist 2.0
- 2012 – OPS 360°
- 2012 – Park Assist 2.0 s funkcí zaparkování vozidla na příčné parkovací místo
- 2015 – Park Assist 3.0