Stres z hledání volného místa uprostřed věčně plných parkovišť se může jednoho dne stát minulostí, a to díky nové technologii „sdíleného parkování“, která se nyní zkouší v praxi v anglickém městě Milton Keynes.
Jak vyplynulo z nové studie zadané společností Ford, běžný řidič stráví hledáním volného místa k zaparkování vozu každý rok v průměru více než jeden celý den. Řešení je však blíž, než si myslíte. V průběhu tohoto týdne se totiž testuje nový systém pro rychlé vyhledání volného místa, založený na sdílení informací od samotných automobilů pohybujících se zejména po velkých parkovištích.
„Uvědomili jsme si, kolik času zabírá zbytečné hledání volného parkovacího místa v menších i větších městech a jak stresující situace to dokáže vyvolat,“ řekl Christian Ress, odborný poradce vývojového oddělení automobilky Ford v oboru autonomní jízdy. „Náš výzkum v oblasti „sdíleného parkování“ ukázal, že můžeme řidičům pomoci, aby zbytečně nemarnili svůj čas. Cesty do centra města budou klidnější, efektivnější a nakonec i bez negativního dopadu na psychiku řidiče.“
Projekt, v jehož rámci se Ford podílí na vývoji „sdíleného parkování“ a dalších technologií ke zlepšení silniční infrastruktury, je součástí vládního programu UK Autodrive, který má za cíl pomocí investice ve výši 20 milionů liber (580 milionů korun) zajistit nasazení moderních systémů pro autonomní jízdu a digitální propojení vozidel v běžném provozu. Lze předpokládat, že systém pro snadné nalezení volného parkovacího místa by mohl být pro řidiče užitečný, protože parkovacích míst je v aglomeracích napříč celým světem čím dál méně.
„Sdílené parkování“ zpracovává údaje z parkovacích čidel automobilů, které se pohybují na parkovištích, a výstupem je mapa zobrazující volná místa. Využít však lze i data od provozovatelů parkovacích ploch, kteří často používají vlastní způsob sledování obsazenosti stání.
Ford i s dalšími partnery již v minulosti v rámci programu UK Autodrive předvedl systém informující řidiče před blížícím se záchranářským vozidlem, které potřebuje předjet kolonu. Tento systém je schopen s dostatečným předstihem varovat i automobily, které by záchranku, například za zatáčkou, nemohly vidět, aby včas zastavily a umožnily její rychlý průjezd.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.