Během minulého ročníku ženevského autosalonu upoutala společnost Techrules pozornost svým supersportovním vozem Ren, který se letos dočkal propracovanějšího závodního modelu. Ten se opět představí na ženevském autosalonu a opět by nás měl překvapit svou technikou i pohonným systémem.
Nový Techrules Ren RS technicky vychází z modelu REN, jehož karoserie vznikala v rodině Giugiaro - podílel se na ní jak světoznámý otec Giorgetto, tak jeho syn Fabrizio. Novinkou v letošním modelu je však úprava pro závodní účely, která mimo jiné přináší kabinu upravenou pro jednoho jezdce.
Rozhodně nejzajímavější na celém voze je však jeho pohonný systém, který využívá pokročilý systém mikroturbíny. S něčím podobným se pochlubil i Jaguar v rámci svého konceptu C-X75, ovšem společnost Techrules tvrdí, že je schopna tento koncept převést do praxe.
Tento experimentální pohonný systém využívá pár elektromotorů na přední nápravě a další čtyři na nápravě zadní. Primárním zdrojem energie je Li-Ion polymerový akumulátor o kapacitě 28.4 kWh, ovšem zároveň je vůz vybaven malou dieselovou turbínou, která je schopna baterie dobíjet a tím dojezd prodlužovat.
Podle tvrzení čínského start-up projektu je Ren RS schopen vygenerovat cca 1 305 koní (960 kW) a točivý moment neskutečných 2340 Nm. Díky tomu by měl být schopen akcelerovat z 0 na 100 km/h během 3 sekund a jeho maximální rychlost se pohybuje okolo 330 km/h. Díky nádrži na 80 litrů paliva by se jeho dojezd měl pohybovat až okolo 1 170 kilometrů.
K dispozici však má být i relativně méně výkonná varianta, která nabídne pouze 4 elektromotory (místo šesti) a její výkon se sníží na 870 koní (640 kW) a 1560 Nm točivého momentu. Parametry zrychlení či maximální rychlosti však neznáme.
Ať už silnější nebo slabší, obě varianty nabízejí více než zajímavé parametry. Společnost Techrules navíc uvádí, že pracuje na vytvoření nových průmyslových spojenectví, díky čemuž by její pohonný systém mohl nalézt více příležitostí k uplatnění. Jedním z nich je přitom i memorandum o porozumění se společnosti CRCC, které pracuje na vývoji podobně poháněného systému autonomní rychlé vlakové přepravy.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?