Teenager Adam Lansing se může pochlubit vozem, jaký nikdo jiný na světě nemá. Na první pohled obyčejná Toyota Celica z roku 1980 totiž ukrývá pod kapotou elektrickou pohonnou soustavu, která zvládne na jedno nabízí až 209 kilometrů. Základem stavby se přitom stal odstavený vůz, který měl namířeno do šrotu.
Dnes osmnáctiletý Adam Lansing začal na staré Toyotě pracovat již před čtyřmi lety a už tehdy věděl, že chce z vozu postavit elektromobil. Cesta to však nebyla vůbec snadná, neboť Adam musel nejdříve zprovoznit samotnou Toyotu a až pak se mohl pouštět do vymýšlení zcela nového pohonného systému.
Stavba si nakonec vyžádala dlouhé čtyři roky, během kterých Adam pracoval na autě klidně i 20 hodin denně, pokud měl zrovna čas. Nelze se tak divit, že před finální fází projektu byl celý vůz cca 52x rozebrán a znovu složen, přičemž se Adam pokaždé snažil vyměnit co možná nejvíce součástek za nové a výkonnější.
Ačkoliv se nám podařilo vypátrat téměř kompletní technické a elektronické komponenty, samotní z nich příliš chytří nejsme. Za zmínku však rozhodně stojí, že pod kapotou se nachází 9 voltový upravený DC motor, který posílá energii na zadní kola skrze manuální 5-stupňovou převodovku. Jeho výkon sice neznáme, ale točivý moment by měl dosahovat cca 423 Nm a to už od nulových otáček.
U elektromobilů je samozřejmě důležitý dojezd, což byl pro Adamovu Celicu poměrně dlouhou dobu palčivý problém. Nakonec se však objevili sponzoři v podobě Core IV a Plasma Boy Racing, kteří mladému vynálezci darovali 30 kWh baterii. Ta má dostatek energie na to, aby s ní vůz překonal vzdálenost až 209 km.
Vůz je navíc poměrně agilní a úpravám se nevyhnul ani jeho interiér. Palubní deska je sice klasická, nicméně ukrývá speciální snímač otisku prstů, kterým se vůz startuje. Mezi další zajímavosti patří sportovní sedadla nebo klasický sportovní volant.
Pro Adama Lansinga se však nejednalo jen o "krátkodobý" projekt. Během stavby vlastní Celicy se mu totiž tahle práce tak moc zalíbila, že si nakonec založil vlastní společnost pro přestavbu aut na elektromobily nazvanou HAWKEYE INNOVATIONS LLC.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.