Volkswagen představil před 35 lety první verzi modelu Passat s pohonem všech kol. Od té doby patří verze se čtyřmi poháněnými koly k pilířům úspěšné modelové řady střední třídy. Volkswagen přitom způsobil v konstrukci pohonu všech kol technickou revoluci. Ze systému „syncro“ se stal „4MOTION“. V současnosti je pohon všech kol modelu Passat síťově propojen s nejmodernějšími asistenčními systémy. Díky tomu nabízí dosud nevídanou dimenzi bezpečnosti a provozních vlastností. Verze modelu Passat s pohonem všech kol jsou proto velmi oblíbené nejen u fanoušků zimních sportů. Na nejvyšším stupni nabídky variant s pohonem všech kol stojí v rámci této modelové řady charismatický Passat Alltrack.
1983 Studie Passat Variant Tetra
Studie s označením Passat Variant Tetra způsobila pozdvižení již v roce 1983. O rok později již stála u prodejců jako Passat Variant syncro. S druhou generací modelové řady Passat (B2) nabízel Volkswagen poprvé pro své osobní vozy pohon všech kol. A tomuto druhu pohonu zůstal od té doby věrný. Již první model byl důležitým milníkem. Vizuálně zaujal sportovní výbavou GT, akusticky sonorním zvukem pětiválce se zdvihovým objemem 2,0 l a po technické stránce výrazně vyšší úrovní trakce a bezpečnosti. Podélně uložený motor poskytoval nejvyšší výkon 85 kW/115 k, který byl trvale přenášen na všechna kola prostřednictvím mezinápravového diferenciálu s poměrem rozdělování hnací síly mezi nápravy 50:50. Mezinápravový a zadní diferenciál byl vybaven mechanickou uzávěrkou pro optimalizaci trakce za mimořádně nepříznivých adhezních podmínek.
Tehdy nový model 4x4 okamžitě vyvolal velkou poptávku – zejména mezi řidiči, kteří sázejí na bezpečnou mobilitu i za zimních podmínek nebo požadují praktické vozidlo pro jízdu s přívěsem při přepravě koní nebo lodě. Zanedlouho doplnily nabídku varianty motorů s výkonem 66 kW/90 k a 88 kW/120 k.
1988 Viskózní spojka nahradila pevné připojení zadní nápravy
S debutem třetí generace modelové řady Passat (B3) v roce 1988 učinil vývojový krok také pohon všech kol syncro pro tuto modelovou řadu. Přechod na motory, uložené napříč, umožnil použít viskózní spojku, která již nalézala uplatnění v modelové řadě Golf II. Mezinápravový diferenciál byl nahrazen spojkou, jejíž náplň tvořil silikonový olej. Viskózní spojka regulovala přenos hnací síly na zadní kola, aniž by byl spojovací hřídel pevně spojen s rozvodovkou zadní nápravy – při rozdílech v otáčkách kol přední a zadní nápravy zajistila přenos hnací síly kapalina s vysokou viskozitou.
Výhodou tohoto systému byla kompatibilita s protiblokovacím systémem ABS i vyšší hospodárnost, protože pohon zadních kol se připojoval pouze v případě potřeby. Moderní pohon 4x4 byl k dispozici pro Passat o výkonu 85 kW/115 k. Ve sportovní verzi Passat GT G60 s mechanickým spirálovým dmychadlem a výkonem 118 kW/160 k patřil dokonce k sériové výbavě.
1996 4MOTION s mezinápravovým diferenciálem Torsen přebírá velení
Od představení páté generace modelové řady Passat (B5) v roce 1996 nesou verze s pohonem všech kol dodatečné označení 4MOTION. Motor byl znovu uložen podélně. Nyní však zajišťoval rozdělování hnací síly mezi přední a zadní nápravu mezinápravový diferenciál Torsen. Za normálních podmínek byl točivý moment rozdělován v poměru 50:50, ten se však mohl změnit až na 75:25 ve prospěch nápravy s vyšší trakcí.
Uzávěrka zadního diferenciálu sloužila pouze k podpoře trakce. Řidič ji aktivoval manuálně tlačítkem a při překročení rychlosti jízdy 25 km/h došlo k její automatické deaktivaci. Systém 4MOTION patřil k sériové výbavě modelů Passat 2.8 V6 o výkonu 142 kW/193 k a Passat W8 s osmiválcem o výkonu 202 kW/275 k, který je již dnes sběrateli vyhledáván jako automobil kategorie „youngtimer“. Pohon všech kol se dodával na přání pro několik variant vznětových motorů – čtyřválcových i šestiválcových TDI.
2005 Zcela variabilní vícelamelová spojka nahradila Torsen
S šestou generací modelové řady Passat B6 se i pohon všech kol 4MOTION dočkal nového evolučního stupně. V kombinaci s motory, uloženými napříč, sází od té doby na vícelamelovou spojku v olejové lázni. Ta se svou funkcí podobá viskózní spojce, avšak díky elektronickému řízení reaguje extrémně rychle a dokáže navíc přenášet vyšší točivý moment.
Za normálních podmínek je 100 procent hnací síly motoru přenášeno na přední kola. V případě potřeby se však během zlomku sekundy může dostat až 100 procent hnací síly na zadní kola – středem pozornosti je zajištění nejvyšší možné úrovně bezpečnosti jízdy při nejnižší možné spotřebě paliva.
2018 Elektronicky řízený systém 4MOTION jako měřítko
V současnosti pracuje v aktuálním modelu Passat trvalý pohon všech kol 4MOTION s pátou generací elektronicky řízené vícelamelové mezinápravové spojky. Tento systém je výjimečný tím, že hnací síla je rozdělována na všechna čtyři kola ještě dřív, než dojde k prokluzu. Ztrátu trakce lze tímto způsobem téměř eliminovat. V normálním případě přenáší systém pohonu všech kol hnací sílu na přední nápravu. Jakmile to situace vyžaduje, připojí se během zlomku sekundy pohon zadních kol. Zatímco vícelamelová spojka plní funkci uzávěrky mezinápravového diferenciálu, zajišťují elektronické uzávěrky diferenciálu (EDS na čtyřech kolech) na obou nápravách funkci uzávěrky nápravového diferenciálu. EDS svými zásahy zaručí během zlomku sekundy přenos hnací síly při prokluzu jednoho kola na protilehlé kolo s lepší adhezí.
Passat Alltrack v robustním stylu terénního vozu disponuje ještě výkonnějším systémem 4MOTION, který je doplněn o funkci XDS+ na přední a zadní nápravě. Tato funkce přibrzďuje při rychlém průjezdu zatáčkou vnitřní kola a optimalizuje chování vozidla při změně směru jízdy. Zároveň zvyšuje trakci i agilitu a umožňuje dosáhnout vyšší rychlosti jízdy na výjezdu ze zatáčky. XDS+ je z technického hlediska funkčním rozšířením elektronických uzávěrek diferenciálu.
4x4 Pohon všech kol pokračuje ve vítězném tažení
Modelové varianty s pohonem všech kol jsou již po dlouhou dobu součástí nabídky většiny modelových řad značky Volkswagen. Kromě modelů Passat, Passat Variant a Passat Alltrack může být pohon všech kol 4MOTION součástí výbavy modelů Golf, Golf Variant, Golf Alltrack, Sharan, Arteon i modelových řad T-Roc, Tiguan a Touareg (zde s odlišnou konstrukcí) v segmentu SUV. Přestože 4MOTION zvyšuje bezpečnost a vylepšuje provozní vlastnosti za každého počasí, nachází se v těchto měsících mnoho vozů Volkswagen s pohonem všech kol 4MOTION v místech zimních radovánek: v lyžařských oblastech na celém světě.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.