Volkswagen představil před 35 lety první verzi modelu Passat s pohonem všech kol. Od té doby patří verze se čtyřmi poháněnými koly k pilířům úspěšné modelové řady střední třídy. Volkswagen přitom způsobil v konstrukci pohonu všech kol technickou revoluci. Ze systému „syncro“ se stal „4MOTION“. V současnosti je pohon všech kol modelu Passat síťově propojen s nejmodernějšími asistenčními systémy. Díky tomu nabízí dosud nevídanou dimenzi bezpečnosti a provozních vlastností. Verze modelu Passat s pohonem všech kol jsou proto velmi oblíbené nejen u fanoušků zimních sportů. Na nejvyšším stupni nabídky variant s pohonem všech kol stojí v rámci této modelové řady charismatický Passat Alltrack.
1983 Studie Passat Variant Tetra
Studie s označením Passat Variant Tetra způsobila pozdvižení již v roce 1983. O rok později již stála u prodejců jako Passat Variant syncro. S druhou generací modelové řady Passat (B2) nabízel Volkswagen poprvé pro své osobní vozy pohon všech kol. A tomuto druhu pohonu zůstal od té doby věrný. Již první model byl důležitým milníkem. Vizuálně zaujal sportovní výbavou GT, akusticky sonorním zvukem pětiválce se zdvihovým objemem 2,0 l a po technické stránce výrazně vyšší úrovní trakce a bezpečnosti. Podélně uložený motor poskytoval nejvyšší výkon 85 kW/115 k, který byl trvale přenášen na všechna kola prostřednictvím mezinápravového diferenciálu s poměrem rozdělování hnací síly mezi nápravy 50:50. Mezinápravový a zadní diferenciál byl vybaven mechanickou uzávěrkou pro optimalizaci trakce za mimořádně nepříznivých adhezních podmínek.
Tehdy nový model 4x4 okamžitě vyvolal velkou poptávku – zejména mezi řidiči, kteří sázejí na bezpečnou mobilitu i za zimních podmínek nebo požadují praktické vozidlo pro jízdu s přívěsem při přepravě koní nebo lodě. Zanedlouho doplnily nabídku varianty motorů s výkonem 66 kW/90 k a 88 kW/120 k.
1988 Viskózní spojka nahradila pevné připojení zadní nápravy
S debutem třetí generace modelové řady Passat (B3) v roce 1988 učinil vývojový krok také pohon všech kol syncro pro tuto modelovou řadu. Přechod na motory, uložené napříč, umožnil použít viskózní spojku, která již nalézala uplatnění v modelové řadě Golf II. Mezinápravový diferenciál byl nahrazen spojkou, jejíž náplň tvořil silikonový olej. Viskózní spojka regulovala přenos hnací síly na zadní kola, aniž by byl spojovací hřídel pevně spojen s rozvodovkou zadní nápravy – při rozdílech v otáčkách kol přední a zadní nápravy zajistila přenos hnací síly kapalina s vysokou viskozitou.
Výhodou tohoto systému byla kompatibilita s protiblokovacím systémem ABS i vyšší hospodárnost, protože pohon zadních kol se připojoval pouze v případě potřeby. Moderní pohon 4x4 byl k dispozici pro Passat o výkonu 85 kW/115 k. Ve sportovní verzi Passat GT G60 s mechanickým spirálovým dmychadlem a výkonem 118 kW/160 k patřil dokonce k sériové výbavě.
1996 4MOTION s mezinápravovým diferenciálem Torsen přebírá velení
Od představení páté generace modelové řady Passat (B5) v roce 1996 nesou verze s pohonem všech kol dodatečné označení 4MOTION. Motor byl znovu uložen podélně. Nyní však zajišťoval rozdělování hnací síly mezi přední a zadní nápravu mezinápravový diferenciál Torsen. Za normálních podmínek byl točivý moment rozdělován v poměru 50:50, ten se však mohl změnit až na 75:25 ve prospěch nápravy s vyšší trakcí.
Uzávěrka zadního diferenciálu sloužila pouze k podpoře trakce. Řidič ji aktivoval manuálně tlačítkem a při překročení rychlosti jízdy 25 km/h došlo k její automatické deaktivaci. Systém 4MOTION patřil k sériové výbavě modelů Passat 2.8 V6 o výkonu 142 kW/193 k a Passat W8 s osmiválcem o výkonu 202 kW/275 k, který je již dnes sběrateli vyhledáván jako automobil kategorie „youngtimer“. Pohon všech kol se dodával na přání pro několik variant vznětových motorů – čtyřválcových i šestiválcových TDI.
2005 Zcela variabilní vícelamelová spojka nahradila Torsen
S šestou generací modelové řady Passat B6 se i pohon všech kol 4MOTION dočkal nového evolučního stupně. V kombinaci s motory, uloženými napříč, sází od té doby na vícelamelovou spojku v olejové lázni. Ta se svou funkcí podobá viskózní spojce, avšak díky elektronickému řízení reaguje extrémně rychle a dokáže navíc přenášet vyšší točivý moment.
Za normálních podmínek je 100 procent hnací síly motoru přenášeno na přední kola. V případě potřeby se však během zlomku sekundy může dostat až 100 procent hnací síly na zadní kola – středem pozornosti je zajištění nejvyšší možné úrovně bezpečnosti jízdy při nejnižší možné spotřebě paliva.
2018 Elektronicky řízený systém 4MOTION jako měřítko
V současnosti pracuje v aktuálním modelu Passat trvalý pohon všech kol 4MOTION s pátou generací elektronicky řízené vícelamelové mezinápravové spojky. Tento systém je výjimečný tím, že hnací síla je rozdělována na všechna čtyři kola ještě dřív, než dojde k prokluzu. Ztrátu trakce lze tímto způsobem téměř eliminovat. V normálním případě přenáší systém pohonu všech kol hnací sílu na přední nápravu. Jakmile to situace vyžaduje, připojí se během zlomku sekundy pohon zadních kol. Zatímco vícelamelová spojka plní funkci uzávěrky mezinápravového diferenciálu, zajišťují elektronické uzávěrky diferenciálu (EDS na čtyřech kolech) na obou nápravách funkci uzávěrky nápravového diferenciálu. EDS svými zásahy zaručí během zlomku sekundy přenos hnací síly při prokluzu jednoho kola na protilehlé kolo s lepší adhezí.
Passat Alltrack v robustním stylu terénního vozu disponuje ještě výkonnějším systémem 4MOTION, který je doplněn o funkci XDS+ na přední a zadní nápravě. Tato funkce přibrzďuje při rychlém průjezdu zatáčkou vnitřní kola a optimalizuje chování vozidla při změně směru jízdy. Zároveň zvyšuje trakci i agilitu a umožňuje dosáhnout vyšší rychlosti jízdy na výjezdu ze zatáčky. XDS+ je z technického hlediska funkčním rozšířením elektronických uzávěrek diferenciálu.
4x4 Pohon všech kol pokračuje ve vítězném tažení
Modelové varianty s pohonem všech kol jsou již po dlouhou dobu součástí nabídky většiny modelových řad značky Volkswagen. Kromě modelů Passat, Passat Variant a Passat Alltrack může být pohon všech kol 4MOTION součástí výbavy modelů Golf, Golf Variant, Golf Alltrack, Sharan, Arteon i modelových řad T-Roc, Tiguan a Touareg (zde s odlišnou konstrukcí) v segmentu SUV. Přestože 4MOTION zvyšuje bezpečnost a vylepšuje provozní vlastnosti za každého počasí, nachází se v těchto měsících mnoho vozů Volkswagen s pohonem všech kol 4MOTION v místech zimních radovánek: v lyžařských oblastech na celém světě.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.