Že jsou nové motory Mazda Skyactiv-X převratným krokem ve světě motorů už víme, nicméně v posledním prohlášení se automobilka pochlubila, že její motory dokáží být až o 20 či 30 procent úspornější, než motory konkurence o stejném objemu.
Od představení motorů Skyactiv-X, které dokáží kombinovat přednosti benzínového i dieselového motoru, už sice uběhla delší doba, nicméně automobilka nás stále dokáže překvapit novými informacemi. O poslední překvapení se postaral Eiji Nakai, manažer z vývojového oddělení motorů.
Ten v rozhovoru pro Autocar prohlásil, že nové motory Skyactiv-X dokáží být až o 20 až 30 % úspornější, než ekvivalentní dvoulitrové motory konkurence. Taková prohlášení jsou samozřejmě odvážná, nicméně tým Autocaru již před časem zjistil, že motory Skyactiv-X dokáží již nyní jezdit o cca 14 % úsporněji a stále je čeká další vývoj, než budou moci být představeny v roce 2019.
O podobné motory, který by dokázaly kombinovat přednosti zážehových i vznětových motorů, se pokouší delší dobu i řada jiných automobilek, včetně Mercedes-Benz nebo General Motors. Mazda však věří, že právě její motory budou na trhu první a zákazníky zaujmou. Nakai ostatně naznačil, že jejich cena by se měla pohybovat mezi klasickými benzíny a diesely.
Aby bylo možné motory s technologií Skyactiv-X vyrábět, bylo potřeba překonat řadu překážek. Jednou z nich je například změna kompresního poměru z 14.7:1, který se používá u klasických benzínových motorů, na 29.4-1(a více) který je potřeba k zažehnutí chudé směsi ve válcích.
Mazda však vyřešila nelehký technický úkol tak, že ve válcích ponechala svíčku, která zapaluje směs dokud se motor nezahřeje, případně pak ve vysokých otáčkách. Po většinu času (udává se cca 80 %) však bude motor fungovat s chudší směsí a svíčka zapálí jen její bohatší část. Bohatší zažehnutá směs pak zapálí zbytek směsi, čímž dojde k rovnoměrnému prohoření směsi a píst je stlačen dál a silněji.
Jedním z nejtěžších úkolů pak bylo vymyslet systém, který se bude starat o přepínání zapalování mezi standardním režimem a režimem s chudší směsí. To však nyní řeší senzor přímo v motoru, který však nebylo vůbec snadné instalovat.
V současné době využívají motory s technologií SCCI i přeplňování kompresorem a jejich výkon se zatím pohybuje okolo 187 koní a 194 Nm točivého momentu, jak uvádí Autocar, jehož lidé už technologii SCCI vyzkoušeli v praxi.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.