V některých automobilech už se nám sice pomalu začínají objevovat systémy autonomního řízení, ovšem stále se jedná o vcelku primitivní asistenty, které spoléhají na včasný zásah řidiče. I proto jsou vozidly vybavená ranými systémy autonomního řízení vybavena pojistkou, která by měla zajistit, že jste stále při vědomí a v případě nouze dokážete převzít kontrolu.
Svými systémy autonomní jízdy je pravděpodobně nejznámější americká automobilka Tesla Motors, jejíž Model S byl revoluční ve vícero ohledech. Ani Tesla však nechce přijmout plnou odpovědnost za osud řidiče, proto svůj systém Autopilot doplnila pojistkou, která by měla pravidelně ověřovat řidičovu bdělost.
V případě aktivace Autopilotu se tak každé dvě minuty ozve upozornění, které vás vyzve k položení rukou na volant. Jakmile automobilka zaznamená, že máte volant v rukou a působíte na něj třeba i jen nízkou silou, časovač začne běžet nanovo a tak se to opakuje každé dvě minuty.
V běžném provozu to jistě není na škodu a člověk tak zůstane neustále bdělý. Na delších trasách to však může začít být otravné, proto lidé vymýšlí různé triky, jak senzor oklamat. Jedním z těchto "vynálezců" je i majitel Tesly P85D z tohoto videa, který vymyslel fígl za pár korun.
Autorovi videa totiž stačil obyčejný pomeranč, který zasunul mezi střed volantu a jeho věnec. Pomeranč totiž krásně ve věnci drží a navíc působí dostatečnou váhou na jednu ze stran, takže Tesla si stále myslí, že držíte volant v rukou.
Kreativní řidič však sám zdůrazňuje, že tenhle fígl používá jen při dlouhých cestách mimo civilizaci, jako byla například tato pětihodinová cesta napříč pouští v Utahu. V takovém případě se dá menší oklamání plně pochopit, nicméně v oblastech s hustou dopravou se rozhodně nic podobného nedoporučuje.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?