Automobilka Audi bere zdraví a pohodu svých zaměstnanců skutečně vážně. Navzdory stále rozsáhlejší automatizaci výrobních linek není zaměstnání v automobilce žádný med. Technici jsou vystaveni poměrně častému namáhání, což se dříve nebo později projevuje bolestmi či nemocemi. Audi však nyní testuje zvláštní Exoskeleton, který by měl zaměstnancům ulevit.
V současné době využívá testovací exoskeletony pouze pár pracovníků v továrnách Ingolstadt a Neckarsulm, ovšem pokud se experiment zdaří, velice brzy by se "bionického oblečku" mohlo dočkat mnohem více zaměstnanců.
Celé zařízení váží pouze cca 3 kilogramy a obléká se přes oblečení na celé tělo. Zařízení se poté upevňuje k bokům a přiléhá na záda i stehna. Podle dosavadních vyjádření Audi se zdá, že zaměstnanci, kteří jsou exoskeletony vybaveni, jsou vystaveni o cca 20 až 30 % menšímu namáhání. Díky speciálnímu obleku se totiž hmotnost břemene rovnoměrně rozkládá do celého těla.
Obleky testují zaměstnanci hned v několika odlišných sektorech a nosí je v odlišných intervalech, od dvou do sedmi hodin denně. Například pracovníci pracující při kompletaci menších zařízení využívají exoskelety při vyjímání dílů z krabic. Pracovníci u montážní linky pak využívají obleky při manipulaci s těžkými břemeny.
Audi však není jediná automobilka, která na podobných technologiích pracuje. S podobnou technologií už pracuje i BMW, Ford nebo Hyundai. Exoskeleton Hyundai navíc pohání několik elektromotorů, díky čemuž s ním mohou chodit i lidé, kteří utrpěli vážná zranění a s chůzí se téměř rozloučili.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.