Autobaterie, i když se to tak na první pohled nemusí zdát, hraje v našem automobilu klíčovou roli. Jako chemický zdroj elektrické energie je sestavena zpravidla z deskových elektrod, elektrolytu a separátoru, který zabraňuje přímému kontaktu dvou elektrodových desek. Elektrické napětí pak vzniká při chemické reakci mezi dvěma elektrodami. Nejdůležitějším úkolem je tedy nastartovat vůz, důležité je také udržet napájení pro elektroniku automobilu během vypnutého motoru. Životnost autobaterii krátí především doba, po kterou není nabitá. I nepoužívané baterie totiž trpí samovybíjením, které může vést až k tzv. "hlubokému vybití", při kterém dochází k nevratnému poškození baterie.
Nákup nové, pozor na polaritu!
V případě, že jste nuceni zakoupit novou baterii, měli byste znát význam některých klíčových označení. Celkem běžně se totiž stává, že se majitel raduje z toho, jak výhodně na internetu nakoupil. To ale pouze do doby, než zjistí, že autobaterie kterou si objednal, má opačnou polaritu, než je pro jeho vůz vhodné. O co se jedná?
Pólování, nebo také polarita, je rozmístění plusových a minusových pólů na baterii. Jednoduše řečeno značí, na které straně baterie bude který pol. Rozmístění totiž není standardní, a liší se vůz od vozu. A jak se polarita určuje? Postavíme se k baterii čelem tak, aby byly póly blíže k nám. Pokud je plusový pól vpravo, jedná se o tzv. baterii "pravou", s pólováním 0. Pokud je plus vlevo, jedná se o levou baterii s pólováním 1.
Automobil bývá konstruován většinou jen na jeden typ, což limituje hlavně délka a tvarování napájecích kabelů, které bývají "tak akorát". Proto si na tuto mnohdy opomíjenou věc dejte pozor.
Kapacita a startovací proud
Hodnoty kapacity (Ah) i startovacího proudu (A) by měly být u nové baterie minimálně stejné, jako u vaší stávající. Kapacita baterie se udává v ampérhodinách (Ah) a značí, jak dlouho je schopna dodávat určitý elektrický proud. U starších vozů, či slabších benzinových s minimem elektroinstalace stačí kapacita kolem 55Ah. U novějších, silnějších dieselových vozů je lepší vybírat baterie s kapacitou 72Ah a více.
Startovací proud je udáván v ampérech (A) a značí, jaký proud je baterie krátkodobě schopna dodat, aby nastartovala motor vozidla. I zde platí, že zatímco slabší benzinová vozidla s minimem elektroinstalace vystačí s proudem kolem 400A, dieselové vozy vybavené elektronikou potřebují startovací proud kolem 640A a vyšší.
Baterie gelové, AGM a EFB
Tyto baterie patří mezi bezúdržbové, a jsou vyvíjeny speciálně pro použití v moderních automobilech se systémem Start/Stop. Tato funkce způsobuje opakované startování i dobíjení vozidla. Tyto cykly baterii extrémně zatěžují a kladou na ni vysoké nároky. Právě pro tyto účely existují výše zmíněné typy baterií, které jsou vůči cyklickému zatížení odolnější. Pokud je tedy váš vůz vybaven systémem Start/Stop, poohlédněte se právě po tomto typu autobaterií.