Automobilka Ford tímto sleduje zejména jeden důležitý faktor, a tím je, aby si lidé – chodci na autonomní vozy zvykli, a hlavně, aby jim začali důvěřovat. Stejně důležitý faktor je pak i vztah mezi autonomním vozem a ostatními řidiči. Automobilka Ford dlouho řešila problém, jak tuto důvěru navázat, a nyní testuje možné řešení.
Jak Ford vysvětluje, pro standardního řidiče je jednoduché kývnout na chodce nebo mu ukázat rukou, aby mu naznačil, že se chystá zastavit a pustit ho. Autonomní vozy ale takový způsob komunikace nemají. Ford tedy zvažoval několik způsobů, jak sdělit ostatním účastníkům silničního provozu včetně chodců svůj záměr tak, aby ostatní věděli, zda se automobil chystá brzdit anebo naopak, zda se zrovna rozjíždí.
Řešení v podobě různých symbolů a textových zobrazení byly nakonec z různých důvodů odmítnuty. Společnost se nakonec rozhodla pro osvětlovací LED panely, jejichž signály se chystá standardizovat tak, aby byly lehce pochopitelné. Za účelem testování tedy automobilka Ford vybavila neautonomní vozy Ford Transit Connect světelnou lištou, kterou právě v ulicích Virginie testuje. Řidič je přitom schován do sedačky, aby si lidé mysleli, že je vozidlo plně autonomní a vnímali tedy pouze signály od světelného panelu.
Signalizace je jednoduchá – pokud se dvě bílá světla pohybují ze strany na stranu, vozidlo tím naznačuje, že se chystá zastavit. Svítící světla značí jízdu autonomního vozu. Akcelerace vozu je pak značená blikáním.
Společnost Ford zaznamenala již více než 150 testovacích hodin a říká, že informace budou velmi cenné pro pochopení toho, zda ostatní účastníci silničního provozu změní své chování v reakci na autonomní vozy a signály, které tyto vozy používají.