Redakce ÚAMK přináší prozatím poslední díl ze seriálu nejčastějších podvodů při měření emisí v ČR. Celou situaci popisuje expert na měření emisí a školitel emisních techniků Libor Fleischhans.
Vaše výtky nejsou ojedinělé. Reflektuje je někdo, ministerstvo, dozor?Není vůle je reflektovat, protože největší a nejlepší obchod je prakticky s kontrolami vozidel, který vynáší několika subjektům tady v republice, kteří si sami píší zákony dneska, tak jim vynáší největší možné peníze. To znamená, že ti lidé, kteří tím vydělávají peníze, se podílejí na tvorbě zákona i vyhlášky. Ti tam v té skupině sedí.
Apeloval jste na ministerstvo dopravy nebo na někoho dalšího?Apeloval, samozřejmě. Moje jméno je profláklé na všech úřadech nebo na ministerstvech a oni mě zvou už více méně ze strachu, že se budu bouřit, že nejsem zván. V podstatě tam ti lidé co sedí, tak mají motivaci k tomu, aby velkokapacitní linky skutečně jeli bez problémů. Oni nepotřebují problémová vozidla.
Skutečně je to velký problém, protože tohle je jedná část. V podstatě filtry pevných částic je jedná část, kdy ten technický stav nevyhovuje. Těch věcí je asi řada. Těch věcí je celá řada. Bohužel metodika je narychlo ušitá, nevyzkoušená, pověřené zkušebny ani ministerstvo ji nezkoušely ani dva roky předem v nějakých pilotních programech. To znamená, tady se střihlo něco co je naostro hned. No a samozřejmě, když českému národu dáte naostro něco, tak prakticky během 14 dnů mají pět výhybek jak se tomu vyhnout, jak to ošálit, jak to udělat nějak jinak, aby to vyšlo.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?