Téma motorových olejů patří ke stálicím motoristických debat. Ať se podíváte na jakékoliv fórum, nebo facebookovou skupinu, jistě zde najdete desítky příspěvků na toto téma. My nechceme říkat, kdo dělá oleje nejlepší nebo nejhorší, pouze vám chceme ukázat, že i přes stejné označení mohou být v olejích obrovské rozdíly.
Na světě existuje několik desítek výrobců/distributorů motorových olejů, ale takřka všichni své produkty označují podle jednotné stupnice viskozity "SAE". Jak je možné se dočíst na webu oleje.cz, tato norma používá pro klasifikaci olejů 6 zimních tříd označených číslem a písmenem"W"(Winter) a 5 letních tříd označených číslem. Ačkoliv číslo nevyjadřuje vztah k žádné fyzikální veličině, je jistou analogií k viskozitě. Čím je tedy jeho hodnota vyšší, tím je takto označený olej za dané teploty viskóznější.
V praxi to tedy znamená, že čím nižší je číslo zimní třídy, tím nižší může být teplota okolí při zachování "tekutosti" oleje. Například oleje označené 0W by měly umožnit bezproblémové startování při teplotách pod -50° C, oleje 5W při teplotách okolo -40° C, atd..
Pokud bychom se tedy spoléhali na to, že všichni výrobci tuto normu ctí a viskozita jejich olejů bude vždy a za všech podmínek odpovídat těmto normám, pak by zřejmě bylo jedno, jaký olej, resp. jakou značku oleje, do našeho motoru lijeme. Jak však ukazuje následující video, jedno to rozhodně není.
Autoři tohoto videa porovnali viskozitu čtyř olejů s označením 5W-30, které předtím zmrazily na -40° C. Podle definice výše by se měly chovat oleje stejně, ovšem jak sami vidíte, viskozita jednotlivých olejů je diametrálně odlišná.
Nejlépe dopadl olej značky Mobil1, která patří ke stálicím na trhu. Této kvalitě samozřejmě odpovídá i cena oleje. Nejhůře pak dopadl laciný olej, označený privátní značkou Walmartu (obchodní řetězec v USA). Ačkoliv měly všechny oleje stejné označení SAE, laciný olej by během zimního provozu nebyl schopen váš motor až do zahřátí promazat, což by mohlo skončit i poškozením motoru.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.