Každý rok provádí organizace J.D. Power studie kvality a spolehlivosti nových vozidel. Na základě této studie pak vzniká žebříček spolehlivosti automobilek podle počtu závad na 100 prodaných automobilů. A tento žebříček již podruhé za sebou ovládla Kia.
Jihokorejská automobilka nejenže žebříček naprosto ovládla, ale podařilo se jí dosáhnout i jednoho z nejlepších hodnocení v historii těchto studií kvality. Na 100 prodaných nových automobilů bylo totiž u vozidel značky Kia zaznamenáno pouhých 72 závad. Tím však důvody k oslavě nekončí, na druhém místě se umístila značka Genesis, což je luxusní odnož společnosti KIA.
I přes svou pověstnou spolehlivost a kvalitu se první německý zástupce umístil až na třetím místě. Pokud byste ale tipovali že šlo o BMW, Mercedes či Volkswagen, byli byste na omylu. Na třetím místě se s počtem 78 problémů na 100 prodaných vozidel umístila automobilka Porsche. Čtvrté místo obsadily automobilky Ford a RAM a výše zmíněné BMW se s 88 problémy na 100 prodaných vozidel umístilo až na pátém místě, spolu s Chevroletem a Hyundai.
Poslední místo obsadila automobilka Fiat, u které bylo zaznamenáno 163 problémů na 100 prodaných vozidel. Pokud se ale vrátíme k první pětici, kromě úspěchů značky Kia je potřeba ocenit i automobilku Ford, která ještě minulý rok skončila na 11. příčce, zatímco nyní hájí místo 4. To může být podle webu CarBuzz způsobeno i přechodem na nový infotainment Sync3, neboť předchozí MyFord Touch byl plný problémů.
Celý žebříček byl sestaven na základě odpovědí více než 80,000 majitelů nových vozidel, kteří si svůj vůz koupili v roce 2017 a vlastnili ho maximálně 90 dnů.Dotazník se skládal z 233 otázek a zároveň mohli lidé doplnit i další problémy, které s vozem měli. Nejčastějším zdrojem problémů byl ale infotainment systém. Nicméně i tak je patrné stále nižší číslo problémů, kterými nové vozy trpí. A to je skvělá zpráva, zvláště když uvážíme, o kolik komplikovanější dnešní automobily jsou.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?