Je až k nevíře, jak jedna jediná součástka dokáže zastavit výrobu v druhé největší německé automobilce zaměřené na luxusní vozy. Výrobcem oné součástky navíc není nikdo jiný, než známá společnost Bosch, která zásobuje svým díly i desítky dalších automobilek po celém světě.
Pokud jste si nedávno objednali BMW řady 1, 2, 3, nebo 4, pravděpodobně byste měli zbystřit. Agentura Bloomberg totiž přinesla zprávy o tom, že v několika továrnách v Evropě, Africe i Číně byly nuceny dočasně přerušit výrobu, neboť jim chyběla zásadní součástka. Tato situace navíc zkomplikovala snahu BMW dotáhnout se na svého největšího konkurenta v prodeji luxusních vozů, společnost Mercedes-Benz.
Onou součástkou, která v továrnách BMW chyběla, byla převodka řízení, kterou do BMW dodává společnost Bosch. Pokud se tedy nechystáte se svým vozem jezdit jen v přímce, jedná se o důležitou a nepostradatelnou součástku. Abychom ale byli spravedliví, ani Bosch se do tohoto maléru nedostal svou vinou
Hlavní vina totiž padá na menšího italského dodavatele, které do společnosti Bosch nedodal součástky potřebné k výrobě převodovky řízení. Společnost Bosch tak musela do Itálie neprodleně vyslat tým svých lidí, kteří dali celou záležitost urychleně do pořádku.
Přesto ale nyní Bosch čelí několika žádostem od mnichovské automobilky za odškodnění, neboť zastavení výroby není levná sranda. Bosch navíc v současné době řeší i jiné skandály. Ten nejpalčivější je údajné zapojení společnosti do skandálu Dieselgate a pozdější pomoc americké automobilce GM obcházet emisní měření podobně, jako to dělal VW.
Ve světě podobně velkých podniků není výjimkou, že součástky potřebné k výrobě dorazí jen několik málo hodin před montáží. To se navíc týká i mnohem obyčejnějších věcí, jako jsou například jednotlivé kousky plastu v interiéru. K celkovému zastavení výroby některých modelů ale dochází jen málokdy. Proto se dá očekávat, že Bosch vyjde toto zaváhání pěkně draho.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.