Britským vědcům a technikům se povedlo něco, co by mohlo zcela změnit svět spalovacích motorů. Díky nové technologii nazvané zkratkou IVA (Intelligent Valve Actuation) se jim povedlo naučit benzínový motor fungovat stejně efektivně, jako ten dieselový
Technologie spalovacích motorů prošla za dlouhou dobu své existence mnohými revolucemi i evolucemi. Stále však narážela na mnohá omezení, která jsou se stavbou motorů spjata z principu jejich fungování. Nyní se ale zdá, že angličtí technici překonali jeden z největších problém, kterým byla nutnost spojení mezi klikovou a vačkovou hřídelí.
Tento problém překonává právě technologie IVP (Intelligent Valve Actuation), v překladu "Inteligentní ovládání ventilů". Díky tomuto systému je každý ventil ovládán vlastní vačkovou hřídelí, která je řízena pomocí počítače. Ten neustále vyhodnocuje, pod jakou zátěží motor pracuje a jak moc má otevřít ventil sací nebo výfukový.Technici ze společnosti Camcon Automotive, která za tímto projektem stojí, tvrdí, že se jim podařilo digitalizovat jednu z posledních analogových částí spalovacích motorů.
Díky této technologii by tak mělo být možné překlenout propast mezi dieselovými a benzínovými motory. Benzínové motory totiž dosáhnou vyššího výkonu, vyšší výkonnosti, nižší spotřeby paliva a hlavně nižšího množství emisí, což je poslední dobou stále ožehavější téma.
Celý systém je univerzální a snadno přizpůsobitelný, na což by mohly slyšet mnohé automobilky. Jeho zavedení by totiž ušetřilo miliony Euro na vývoji vlastních systémů nebo zcela nových motorů. Zájem o tuto technologii již potvrdila automobilka Jaguar Land Rover, další se čekají.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?