Uber a Volvo chtějí jít s dobou a tak se již delší dobu věnují vývoji a testování autonomních vozidel. Velký test v San Franciscu na konci minulého roku nedopadl dobře a musel být předčasně ukončen. Poslední testování proběhlo minulý týden v Arizoně, i to muselo být předčasně ukončeno. Co se stalo?
Že jste nikdy neslyšeli o UBERu? Tak v krátkosti, jedná se o americkou nadnárodní dopravní a mobilní společnost, umožňující objednání přepravy osobním automobilem. To funguje prostřednictvím mobilní aplikace Uber, která umožňuje spotřebitelům s chytrým telefonem zadávat žádosti o jízdu, jež jsou následně předávány řidičům zapojených do této sítě. V České republice Uber funguje od roku 2014 (Praha), od ledna 2017 také v Brně. Uber se od začátku potýká s problémy. Jedním z nich je například zpochybňování zákonnosti, jelikož v očích některých úřadů a taxislužeb nevlastní řidiči Uberu licenci, jedná se podle nich o nebezpečnou a nelegální činnost.
Dalším z opakujících se problémů této firmy, je vývoj autonomních vozidel. Konkrétně se jedná o Volva XC90. Jejich velké testování proběhlo na konci minulého roku v San Franciscu, tam ale museli testování po týdnu zastavit. Při testech v reálném provozu se totiž ukázalo, že některá auta projela křižovatkou na červenou a že si neumí poradit s odbočováním přes pruhy vyhrazené pro cyklisty. Kalifornský úřad pro motorová vozidla tehdy autonomní vozidla zakázal. Společnost Uber tehdy prohlásila, že se však autonomních aut vzdát nehodlá a k dalšímu testování se vrátí, jakmile odstraní zjištěné závady.
Další testování proběhlo uplynulý týden v Arizoně a ani toto testování se neobešlo bez komplikací. Uber stáhl z provozu všechna samořízená auta poté, co se jeden z vozů během jízdy v automatickém režimu srazil s jiným automobilem. Nehoda se obešla bez zranění, ačkoliv snímky pořízené po srážce ukazují, že se auto Uberu převrátilo na bok. Policie k nehodě uvádí, že nehodu nezpůsobilo auto Uberu, ale druhý vůz, který nedal přednost v jízdě.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.