Je to už hodně let zpátky, co odborníci tvrdili, že jsou halogeny dávno překonané a je jen otázkou času, kdy budou mít všechna auta „xenony“. Ta doba už tu podle odborníků měla dávno být. I přesto si troufáme říci, že halogenové světlomety na silnicích stále převládají. Jak je to možné?
Zatímco neúsporné žárovky už si domů nějakou dobu nekoupíte, v automobilovém průmyslu se tento trend tak nějak „neřeší“. Přitom halogenová žárovka je plná nevýhod. Ze všech dostupných druhů osvětlení má největší příkon, přitom nabízí nejnižší světelný výkon. Navíc poskytuje úzký svazek světla a při špatném seřízení světlometů (či naloženém autě) oslňuje. I přes všechny tyto nevýhody je pro nás halogenový světlomet stále zajímavý, a to především díky nízké ceně jak samotného světlometu, tak každé další žárovky. Navíc s její výměnou nemusíte do servisu tak, jako je tomu například u xenonové výbojky.
Proti halogenovým lampám jsou xenony přibližně dvakrát účinnější. Výbojky jsou plněny xenonem a světlo vyzařováno obloukem mezi elektrodami, na rozdíl od rozžhaveného vlákna žárovky. Díky tomu máme k dispozici široký paprsek světla v kombinaci s nízkým odběrem proudu. Oproti halogenům je tedy tento systém mnohonásobně efektivnější a z hlediska pasivní bezpečnosti jednoznačně lepší volbou. Jediné, co brání automobilkám v použití toho systému i u těch nejlevnějších vozů, je samozřejmě cena. Ta začíná nejenom u výroby samotného světlometu, ale i cenou xenonové výbojky a díky vysokému napětí v systému nutnosti odborné výměny v servisu. Celý tento finanční nárůst ještě uzavírá nutnost ostřikovačů světlometů a automatického naklápění výšky světel vůči aktuálnímu zatížení vozidla. A to opravdu nejsou levné a jednoduché systémy.
Nejúčinnějším, na druhou stranu také nejdražším systémem osvětlení jsou LED diodové světlomety (pomineme-li laserové světlomety, kterých se u běžných aut jen tak nedočkáme). LED je přitom jednoduchá polovodičová součástka, která má přibližně desetkrát větší účinnost než žárovka. Jednou z jejich výhod je opravdu bílé světlo, které bývá pro většinu řidičů nejpříjemnější. Navíc se prezentují jako naprosto bezúdržbové osvětlení navržené na životnost celého vozu. Další příjemnou vlastností je adaptivita světel, kdy LED světlomet umí dle potřeby vytvářet jakýsi „tunel“ tak, aby neoslnil protijedoucího řidiče. Jediným funkčním problémem LED osvětlení je potřeba chlazení. Samotné LED diody jsou sice malé, ale potřebují extra chladiče, které zabraňují přehřívání. Světla totiž dosahují teplot kolem 120 až 140 stupňů. Z pohledu rozumné životnosti by ale neměli přesahovat hranici sto stupňů. Jediné, co tedy bude potřeba u toho typu osvětlení časem vyměnit, je ventilátor. To vše za cenu od třiceti tisíc korun za jeden světlomet.
Nejsmutnější otázkou na konec tedy není, který typ světlometů je podle vás nejlepší nebo nejbezpečnější. Otázkou pro nás, obyčejné lidi s průměrným českým platem stále zůstává, co si můžeme dovolit. A tak budeme na českých silnicích ještě dlouho potkávat žluté světla. Stejně tak jistí si můžeme být i tím, že ani z ceníků nových vozů halogenové světlomety jen tak nezmizí.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?