Určitě si toho někdy všiml každý z vás. Ne každé auto má u palivoměru vyznačenu malou šipku. Některá auta jí mají doleva, některá doprava a některá vůbec. Víte, o co se jedná a proč je to vlastně tak?
Se stále novějšími modely aut se rozmáhají stále nové ukazatele a kontrolky, tudíž i současný majitel s přehledem o technice a novinkách může být leckdy překvapen tím, co vlastně na něj bude na palubní desce blikat. Samostatnou kapitolou je ale palivoměr, který je zatím ve velké míře řešen klasickým ukazatelem s ručičkou a dílky.
Ne vždy ale u něj najdeme symbol malé čerpací stanice se šipečkou do strany. Právě ta naznačuje, na jaké straně vozu se nachází hrdlo palivové nádrže. Tento fakt se hodí například nám motoristickým novinářům, jelikož často střídáme nová auta a člověk se leckdy ztrácí v tom, kde vlastně najde víčko od nádrže.
Právě šipka je důležitým a šikovným prvkem, který ale není samozřejmost. Následně vám totiž prozradíme, u kterých aut je šipka doleva, doprava a také ty, u nichž šipka vůbec není.
Tak například vozy značky Alfa Romeo. Ty šipku mají, ale ne všude. Nový model Giulia a 4C jí mají, jenže třeba hatchback Giulietta jí postrádá. Místo toho je u palivoměru nápis „Benzina”, takže řidič alespoň ví, že má tankovat benzin a ne naftu. Bez šipek se musíte obejít také u Citroenu DS4 nebo Peugeotu 308. Proč se Francouzi s tímhle neobtěžují, to je otázkou.
Naopak třeba česká Škoda Octavia jí má, konkrétně u ní najdeme šipku směrem vpravo. To samé se týká také většího Superbu a sesterského Volkswagenu Passat. Obecně pak koncernová auta se šipkami jen hemží, což je jen dobře. Je vidět, že Němci jsou na rozdíl od Francouzů opravdu preciznější.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.