Když otevřete nějakou statistiku poruchovosti, často mezi odpadlíky najdete vozy francouzské, italské a jihokorejské výroby. Naopak nahoře se drží Němci a Japonci. O to zajímavěji vypadají závěry statistiky společnosti Autodata, poskytující informace o tom, jaká auta nejčastěji navštěvují servis.
Jeden špatný vtip říká zhruba následující: „Fordem tam, vlakem zpátky“. Narážku některých rádoby vtipálků se modrý ovál snaží stále více či méně úspěšně bořit, a to prostřednictvím nejrůznějších statistik spolehlivosti. Z tohoto úhlu pohledu asi vedení automobilky nebude příliš nadšeno posledními výsledky společnosti Autodata (které cituje magazín Carscoops). Ta poskytuje online technické informace o trhu s automobilovým příslušenstvím, díly a doplňky. Zároveň má také diagnostické a opravárenské produkty, které jsou využívány velkými firmami i malými dílnami. Jen v Británii tuto službu za posledních 12 měsíců využilo na 67 procent nezávislých servisů. To poskytuje zajímavá data a statistiky. Tou poslední je například otázka, jaká vozidla se za uplynulý rok v servisech objevovala nejčastěji.
Asi jste si z úvodu vyvodili, že výsledky statistiky nebudou nejlichotivější pro Ford. Na prvním místě žebříčku je totiž druhá generace Focusu, vyráběná mezi lety 2004 a 2011. Stranou ale nezůstala ani přímá konkurence kompaktního Fordu. Hned za ním totiž skončil Opel Astra H, rok výroby 2004 až 2013, sedmé místo pak patří pátému vydání Volkswagenu Golf z let 2003 až 2008. Prapor nižší střední třídy „drží“ dále Peugeot 307, v první dvacítce pak možná trochu překvapivě najdeme také Nissan Qashqai první generace a Renault Mégane. Ušetřeny ale nezůstaly ani modely prémiových značek – na devátém místě je BMW řady 3 E90, ve dvacítce pak nalezneme i Audi Q3. Docela propadákem skončilo vyhodnocení nasbíraných informací pro Volkswagen, vedle Golfu jsou v TOP 20 i Passat a Polo.
TOP 10 aut, která se nejčastěji objevují v servisech (rok 2016)
1. Ford Focus (2004 - 2011) 2. Opel Astra H (2004 - 2013) 3. Peugeot 206 (1998 - 2009) 4. Ford Transit (2006 - současnost) 5. Opel Corsa D (2006 - 2014) 6. Volkswagen Transporter T5 (2003 - 2015) 7. Volkswagen Golf V (2003 - 2008) 8. Peugeot 307 (2001 - 2008) 9. BMW řady 3 E90 (2005 - 2014) 10. Renault Clio (1998 - 2012)Na druhou stranu je nutné podotknout, že data vycházejí čistě z britských servisů, to znamená relativně omezeného pole působnosti. Focus však tuto „anketu“ nevyhrál poprvé, což ale může být dáno i vysokou popularitou vozu napříč jeho generacemi.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.