Turbodmychadlo nebo dvě turbodmychadla a s tím spojené nízké emise i spotřeba. Pojmy, nejvíce skloňované se současnými motory v autech téměř všech velikostí. Každý nový model nižší střední třídy musí nabídnout přeplňovaný litrový tříválec, o menších vozech nemluvě. Žádá si to zkrátka evropský diktát. Proti proudu jde snad jenom Mazda s technologiemi Skyactiv. Té nyní začíná růst zdatný konkurent v podobě nových jednotek Fiat FireFly.
Fiat u menších automobilů hodně sází na alternativní paliva, proto u Pandy, 500, Punta nebo MPV Qubo najdeme motory se spalováním LPG a CNG. Docela hojně jsou také rozšířeny naftové agregáty, kterých se například konkurenční Renault chce do několika let úplně zbavit. Neznamená to však, že by Italové zanevřeli na klasický benzín, prim pak v této oblasti u malých automobilů hrají přeplňovaný dvouválec 0.9 TwinAir a atmosférické jednotky o objemu 1.2 a 1.4 litru. A právě dvě nepřeplňované jednotky by brzy mohly dostat překvapivého nástupce. Ne, nečekejte litrový přeplňovaný tříválec, Fiat bude i nadále sázet na atmosférické plnění.
Nebude to ale jen o něm, s novými jednotkami řady FireFly se Fiat, potažmo celý koncern Fiat Chrysler, vrátí tak trochu do minulosti. Jestliže jsme v historii Renaultu Clio psali, že velkou inovací bylo uvedení šestnáctiventilových jednotek, tak dnes je za takovou inovaci částečně považován pravý opak. Litrový tříválec a čtyřválcová čtrnáctistovka, vycházející z nové modulární architektury s hliníkovým blokem, totiž dostanou pouze dva ventily na válec. Ano, tříválec bude mít šest ventilů a čtyřválec osm. Přítomno však bude jejich variabilní časování, chybět pak nebude ani systém stop & start a rekuperace brzdné energie. Jinak by totiž nové motory neprošly přísnými emisními normami.
Poprvé se oba motory objeví pod kapotou inovovaného hatchbacku Uno, prodávaného v Brazílii, kde nabídnou spalování benzínu nebo etanolu. Menší tříválec má 53 kW (72 k) a 102 Nm při pohonu na benzín nebo 57 kW (77 k) a 107 Nm při pohonu na etanol, čtyřválec nabídne 74 kW (101 k) a 134 Nm při pohonu na benzín nebo 80 kW (109 k) a 139 Nm při pohonu na etanol. Výhodou obou motorů s menším počtem ventilů je dostupnost točivého momentu při nižších otáčkách, čímž se daří snižovat spotřebu paliva. Se třemi válci tak maxima dosáhnete při 3250 ot./min, se čtyřmi potom při 3500 ot./min. I když slaví řada FireFly premiéru v Brazílii, podle italských médií se dostane také do Evropy. Plní totiž přísné emisní normy Euro 6, její průměrná životnost se pak odhaduje na minimálně 240 tisíc kilometrů. Jestli se sem nové motory skutečně dostanou, pak nahradí starší dvanáctistovku o výkonu 51 kW (69 k) a čtrnáctistovku o výkonu 70 kW (95 k).
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?