Mazda byla na automobilové mapě vždy tak trochu solitérem, v posledních letech je ale ústup od mainstreamu asi nejmarkantnější. Například tam, kde všichni prosazují maloobjemové přeplňované jednotky sází Japonci na atmosférické motory s technologií Skyactiv. To by ale nemuselo platit dlouho.
Mazdy2, 3, 6, CX-5, CX-5 nebo MX-5. Všechny mají společného jmenovatele, totiž atmosférické zážehové jednotky. Jediným modelem japonské značky s přeplňovaným motorem je velké SUV CX-9, ždímající z 2.5litrového čtyřválce Skyactiv-G 187 kW (254 k) a 420 Nm. A právě tento motor se podle vývojového inženýra ze severoamerické divize Mazdy Dava Colemana vejde i pod kapotu jiných modelů. „Vejde se do velkého množství našich aut, kam ho ale dáme je zase jiná otázka,“ řekl magazínu CarAdvice. „Pasuje tam, kam turbodiesel nebo atmosférický čtyřválec o objemu 2.5 litru. Turbo pak padne do prostoru pro výfukové svody“ doplnil Coleman.
Ze slov o atmosférickém „dvaapůllitru“ je zřejmé, že asi nejjednodušší by byla instalace přeplňovaného čtyřválce pod kapotu modelů 3 a 6. Oba jsou totiž na některých trzích v prodeji s výše zmíněnou jednotkou o výkonu 138 kW (188 k) s točivým momentem 250 Nm. Nabízí se tedy prostor pro spekulace o ostřejších verzích MPS, o nichž se mluví, především v souvislosti s „trojkou,“ již řadu měsíců. Možnému použití ve sportovním modelu by nahrával i fakt, že přeplňovaný motor může být spárován s pohonem předních nebo všech kol. Naopak překážkou by mohl být fakt, že jiný než šestistupňový automat si neporadí s přenosem točivého momentu na silnice.
Fanoušci značky se nicméně revoluce v myšlení Mazdy zřejmě obávat nemusejí. „Je to na produktových plánovačích, jestli se turbo dostane i do jiných modelů,“ řekl Coleman s tím, že v současnosti neexistuje ani žádný prototyp Mazdy3 nebo 6 s přeplňovaným agregátem. Zároveň ale zdůraznil, že v Mazdě vědí, kam se případně motor vejde. A kde by chtěl Dave Coleman vidět přeplňovaný agregát? V malém SUV CX-3! Vzhledem k použití platformy Mazdy2 by ale instalace velkého motoru vyžadovala větší množství úprav. Na závěr tedy nezbývá vyslovit přání, aby si přeplňované zážehové motory jakéhokoliv objemu hledaly cestu pod kapoty Mazd jen velmi těžko. A když už, tak pouze do sportovních derivátů s logem MPS.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?