Předčasně vybuchující airbagy od firmy Takata se letos řešily hned několikrát. Své o tom ví automobilky Toyota, Honda a GM. Nyní se však zjistilo, že o chybách se vědělo již dlouhé roky.
Jen v USA bylo svoláno do servisů okolo 19 miliónů vozidel s vadnými airbagy firmy Takata. Celosvětově se pak jedná o dohromady 36 miliónů vozů a například jen u značky Toyota bylo potřeba již podruhé svolat 1,4 miliónu aut. Oproti tomu výrobce vozů Honda od ní airbagy přestal raději odebírat.
Nejnovější zjištění je ale celkem šokující. Firma Takata totiž prohrála jeden z hlavních soudů a díky němu se na povrch dostala i interní dokumentace a korespondence. Ta ukazuje, že minimálně v letech 2001 až 2010 věděli inženýři firmy o problémech s airbagy. Testování záchranných systémů tak bylo falšováno a konečným zákazníkům byly posléze prezentovány jiné výsledky.
Pokud se tenhle mega podvod opravdu prokáže, pak by se mohla Takata směle rovnat s koncernem VW v tom, kdo způsobil historicky největší kauzu v dějinách automobilismu. Samotná Takata se však brání a tyto testy podle ní nejsou s daným případem a vadnými výrobky nijak spojené.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?