Mít sedm sedadel v jednom autě je skvělé, pokud chcete, aby vaše početnější rodina byla pospolu při cestě na víkendový výlet, nicméně případná nehoda by se mohla proměnit v horor.
O tom svědčí i výsledky nárazových testů prováděných organizací ADAC v Německu. Ty totiž ukázaly, že levná 7-sedadlová auta by mohla být velmi nebezpečná. Testem prošel například Fiat 500L Living, do jehož zadní části narazil zkušební vozík, simulující náraz dalšího vozu v rychlosti 60 km / h.
Pro ty z vás, kteří nevědí, verze Living je delší verze modelu 500L od Fiatu. ADAC při tomto testu zjistil, že opěrky hlavy na zadní třetí řadě sedadel prorazili při nárazu zadní okno. Pokud by pak druhý vůz byl typem SUV nebo dodávkou, ve Fiatu by to nemusela posádka přežít.
Robustní opěradla ale naštěstí hlavy cestujích celkem ochránila, za což si Fiat odnesl dobré hodnocení. Nicméně, ne každý si může dovolit koupit Volvo XC90 nebo Audi Q7 a většina lidí si koupí levnější alternativu sedmi místných vozidel, protože jsou levnější. Takový Fiat 500L Living stojí v Německu 19.650 eur, zatímco Volkswagen Sharan se sedmi místy přijde na 35.270 eur.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?