V základních výbavách nových automobilů se čím dál častěji objevuje multimediální systém, hlasové ovládání a další prvky zvyšující konektivitu. Určitě můžete s takovými prvky „machrovat“ před kamarády, ale v kritické chvíli Vám jen těžko pomohou. A naopak existují prvky, pro něž často musíte až do nejvyšších výbavových stupňů nebo dokonce do sféry příplatků. A přitom by si místo v základu zasloužily…
1. Mlhovky
Vůbec nejdůležitější položka, která by neměla chybět snad v žádném autě. Při jízdě za snížené viditelnosti Vám totiž nepomůže ani čtení dopravních značek, ani přednárazový systém a ani hlídání mrtvého úhlu. Naopak světla do mlhy, ač se to nemusí zdát, mohou minimálně výrazně snížit následky případné havárie za špatného počasí. Samozřejmě je nutné používat je s rozmyslem a nepouštět je při každé příležitosti (nebo jimi nahrazovat denní svícení), aby auto svítilo jak vánoční stromeček.
2. Všestranně nastavitelný volant a sedadlo řidiče
Už v autoškole nás instruktor učil, že před každým vyjetím je potřeba si seřídit volant a sedačku přesně na míru. Ušetříte si tím bolest zad nebo páteře a navíc, ač to tak opět nemusí vypadat, to přispívá k psychické pohodě řidiče a tím pádem také klidnější a bezpečnější jízdě. Bohužel není vůbec pravidlem, že se výškově a podélně seřiditelný volant se sedadlem řidiče v základní výbavě automobilů objevuje. A v horším případě tyto prvky nenajdete ani mezi příplatky.
3. Tempomat
Co si budeme nalhávat, s rychlostí má dneska problém mnoho nejen českých řidičů. Určitě tady nebudu tvrdit, že tempomat v každém novém autě by tento nešvar vyřešil a dopravní policie by tak neměla co dělat, to v žádném případě. Ale třeba na dálnici by zejména u aut od segmentu C výš pomohl plynulosti provozu. Řidič by si navolil rychlost, samozřejmě maximálně povolených 130 km/h, a pak by se, ve velkých uvozovkách, nemusel už o nic starat.
4. Klimatizace
Možná si řeknete, že klimatizace je prostě jen rozmařilost a určitě nepatří do „nutné“ výbavy. Ale představte si, že jedete v parném létě po dálnici, auto má z předchozí zastávky na pumpě rozpálený interiér a abyste trošku vyvětrali, musíte mít otevřené boční okénko, kterýmž dovnitř proniká nepříjemný hluk. Někteří řidiči začnou být nervózní a z toho můžou udělat chybu. Klimatizace tomuto z velké části předejde.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?