Subaru byla po dlouhá léta vytýkána, a nutno dodat že oprávněně, absence v dané kategorii už takřka samozřejmých asistenčních systémů jako adaptivní tempomat, hlídání opuštění jízdního pruhu nebo nouzové brzdění. A i když se to u nás v Evropě nezdá, inženýři plejád na systému EyeSight pracují už pětadvacet let a na starý kontinent přicházejí až nyní ve třetí generaci.
Se základními charakteristikami, vylepšeními a cenovou politikou nového Outbacka Vás svými dojmy už seznámil Roman. Takže proč další článek? Nu, nejen Subaru svou patnáctistránkovou tiskovou zprávou, ale také my v redakci jsme uznali, že EyeSight je v automobilové branži systémem natolik specifickým a slibujícím toliko, že stojí za to věnovat mu víc než pár vět. A stejně jako v roce 2008 přišel poprvé Outback v dieselu, o rok později Outback s Lineartronicem, tak i pro EyeSight je Outback nositelem průkopnického řešení.
TIP: První jízda s novým Subaru Outback MY2015, ceny + výbavy
Technicky vzato, EyeSight V3 přichází s dvojicí barevných kamer integrovaných v jednom těle a umístěných nad vnitřním zpětným zrcátkem. Výhodou je jejich nárazu a zloději vzdornost. Putovní radary, kamery a lasery umístěné v náraznících konkurenčních výrobců by mohly vyprávět. Výhodou široké ale na výšku subtilní konstrukce je zachování příkladného výhledu na semafory, což pro objemné krabice kombinující radarové a laserové měřiče zpravidla neplatí. Každá z kamer pracuje jako lidské oko do vzdálenosti 110 m a zorného úhlu 35° a sloučením obrazu levé a pravé kamery vznikne informace o směru a vzdálenosti snímaných bodů. U těch je následně provedena shluková analýza a vyhodnocení povahy objektu. EyeSight údajně dokáže rozpoznat osobní či nákladní vozidlo, chodce, cyklistu a snad i motocykl.
A co EyeSight slibuje z uživatelského hlediska? Základní funkcí je adapativní tempomat fungující podobně jako u konkurence. Dovede tedy v několika krocích udržovat přednastavenou vzdálenost od vpředu jedoucího auta v závislosti na jeho rychlosti. Kupříkladu při rychlosti 40 km/h je to 15-30 m, 100 km/h odpovídá 30-60 m. Samotný tempomat lze nastavit v rozmezí 30-180 km/h, jak jsme se ale během krátkého svezení sami přesvědčili, Outback dokáže ukázkově zastavit až na nulovou rychlost. Znovu se ale nerozjede, řidič je pouze upozorněn ve chvíli, kdy vůz před ním odjede alespoň o 3 metry. Když následně sešlápnete pedál akcelerátoru, nastavené funkce tempomatu jsou obnoveny. Software kamer také upřednostňuje červené body a je tedy schopen kromě vzdálenosti reagovat i na brzdová světla vpředu jedoucího auta a přirozeněji zapojovat brzdový systém Outbacka. Díky kamerám dokáže systém rozpoznat vozidla a udržovat odstup i tam, kde radarové tempomaty selhávají - v ostrých zatáčkách.
Nikoho také nepřekvapí sledování jízdních pruhů a únavy řidiče. Převzít řízení a vést řidičovy ruce uvnitř pruhu ale nedovede. Inteligentní chování naopak předvádí při předjíždění. Zatímco radarové tempomaty čekají, až přejedete do levého pruhu a teprve pak zahájí akceleraci, EyeSight na základě zapnuté směrovky, pohybu vozu k dělícímu pásu a přesahu od předjížděného auta usoudí, že plánujete předjetí a začne zrychlovat.
Další aplikací EyeSight je Pre-collision braking. Zaznamená-li riziko nárazu, upozorní posádku a zároveň aktivuje přednárazový asistent řízení. Pokud se v tu chvíli řidič rozhodne pro výhybný manévr, doje k přibrzdění kol na vnitřní straně oblouku a zvýšení pravděpodobnosti úspěšného vyhnutí. Když šofér nereaguje, aktivují se brzdy, a to až se zpomalením 1G. Do rozdílu rychlostí 50 km/h od překážky dokáže za vhodných adhezních podmínek zcela zabránit nehodě. Navíc během jízdy dochází ke kalibraci systému z pohledu zatížení vozu a tedy i vzdálenosti nutné k aktivaci brzdné síly. Osobní zkušenost na testovací trati ukázala, že systém funguje bezchybně a před překážkou zůstalo vždy ještě dostatek prostoru. Po aktivaci nouzového brzdění auto zůstane stát tak dlouho, dokud šofér znovu nezasáhne. U některé konkurence je třeba sešlápnout brzdový pedál.
Když se řidič splete a znovu sešlápne pedál plynu, přichází ke slovu funkce Pre-Collision Throttle Management (česky nazvaná poněkud neohrabaně Přednárazová regulace škrtící klapky), která vůz znovu zastaví. Hodí se i v případě, kdy stojíte v garáži a písmenka R a D jsou v jednu chvíli až příliš podobná. Není žádným tajemstvím, že drtivá většina aut se souhvězdím ve znaku se prodá za velkou louží. A jak známo, tamější řidiči a řidičky nepatří k nejsoustředěnějším, přestože mají obvykle pod nohama o jeden pedál méně než typický Evropan. Přesto jde o šikovnou vychytávkou, kterou v nouzi ocení každý.
Během krátkého svezení jsme také vyzkoušeli bezpečnostní pojistku EyeSight, která systém deaktivuje, jakmile dojde třikrát za sebou k sepnutí krizového brzdění a je třeba vypnout a zapnout motor. Údajně proto, že tou dobou již sedí za volantem osoba nezpůsobilá k řízení. Nebylo by ale vhodnější naopak bezpečnostní systémy aktivovat, automaticky vypnout zapalování nebo zamezit v další jízdě?
Ovládání tempomatové části systému EyeSight probíhá standardně pravým palcem prostřednictvím voličů na volantu. Bezpečnostní funkce krizového brzdění bdí nad jízdou neustále, ovšem lze je manuálně deaktivovat dvojicí tlačítek v levé dolní části palubní desky. Naslepo to ale nepůjde, je potřeba se naklonit a v množině tlačítek najít to správné.
EyeSight je podpůrným a nikoliv autonomním systémem řízení a z hlediska použité technologie má pochopitelně i své limity. Myslím teď CMOS kamery a omezení podobná lidskému oku. Kupříkladu nízké ostré slunce, zašpiněné okno, mlha, husté sněžení nebo tma. Takové podmínky systém identifikuje a vyhodnotí-li, že není schopen řidiči poskytnout relevantní informace, deaktivuje se. Je také nezbytné dodat, že je systém k dispozici výhradě ve spojení s automatickou převodovkou Lineartronic.
Několik desítek minut brzdění, vyhýbání a přejíždění pruhů je pochopitelně příliš málo na finální verdikt. I když se tedy může na první pohled zdát, že Subaru jen dohnalo konkurenci, EyeSight funguje v krizových situacích bez zaváhání a přitom v běžném životě neobtěžuje a nezatěžuje řidiče falešnými informacemi a nečekanými zásahy. A díky použité technologii má dokonce v ledasčem nad soupeři navrch.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.