Vypínání válců není žádnou novinkou. Začalo se s velkými motory s šesti a více válci. Dnes tento způsob šetření paliva funguje i u čtyřválců. Plány jedné firmy jsou poměrně smělé. Chtějí vypínat jeden válec i u tříválce.
Evropská Unie vyhlásila válku emisím a výrobci aut jsou nesmyslně tlačeni do splňování emisních limitů. Začalo to zvyšováním efektivity motorů, přeplňováním, snižováním objemů, zaváděním start/stop systémů. Není to tak dávno, co se začalo objevovat vypínání válců. Volkswagen začal vypínat dva ze čtyř válců u 1,4 TSI a firma Schaeffler chce vypínat jeden ze tří válců, u malých tříválcových motorů.
Není to jen „myšlenka“, ale už rozběhnutý výzkum, s několika prototypy, které se již testují. A tak se zřejmě brzy můžeme těšit na tak „oblíbené“ tříválcové motory, které při nízké zátěži nechají jeden válec odpočívat a když bude potřeba více síly, tak jej zase zapojí do práce.
Zdroj: Schaeffler
V loňském roce jsme si do testu vzali hned několik lehce ojetých SUV z prémiového segmentu. Začalo to s Audi Q5, BMW X3 a minulý týden jsme přidali do party Volvo XC60. Vyzkoušeli jsme i aktuální generaci Lexusu NX. Bylo tedy na čase sáhnout také po Mercedesu GLC a zjistit, kdo je skutečným králem této třídy.
Oblíbené středně velké SUV ze světa prémiových značek, které má rozhodně co nabídnout. Volvo XC60 boduje designem, bezpečností i univerzálností, ale ne všechno je zlato, co se třpytí. Dobrou zprávou je, že dnes se dá pořídit za velmi zajímavé peníze, díky čemuž jde o překvapivě dostupné a velmi univerzální auto pro široké spektrum zákazníků.