Internet v posledních dnech obletělo video statného SUV Highlander, jak zdánlivě nekontrolovatelně najíždí do garážových dveří. Co za tím stojí?
Přiložené video se stalo hitem motoristických fór a debat. Vpravdě podivné chování SUV Highlander vzbuzuje pochyby - jde o chybu obsluhy, nebo o technickou závadu?
Sám majitel vozu k videu napsal, že vůz se stal neovladatelným a bylo možné jen pohybovat pákou automatické převodovky. Vinu tak nepřímo svaluje na již několikrát propíraný problém Toyot - zasekávající se plynový pedál. Celé video nicméně vzbudilo nemalé podezření.
Portálu Autoblog.com se podařilo získat vyjádření Toyoty, která k tomuto sdělila: "Technický tým Toyota tento případ rozebral a zjistil, že Event data recorder i video potvrzují, že za celou dobu nebyly stisknuty brzdy. Jak můžete sami vidět, na videu nejsou žádná brzdová světla."
Event data recorder je systém podobný černé skříňce, který je nainstalován v některých vozech. V případě nehody z něj lze vytáhnout data o základních parametrech vozu, jako je právě stupeň sešlápnutí pedálů nebo natočení kol.
Celý případ je svým způsobem velmi zvláštní. Vůz s automatickou převodovkou zařazenou na D vždy jede sám kupředu na volnoběžné otáčky. Tato vlastnost je využívána při manévrování, jako je právě parkování, kdy je rychlost regulována právě brzdou, nikoliv spojkou a plynem jako u manuálu. Je tedy evidentní, že řidička musela být připravena brzdit v každém případě, ať se plyn samotný choval jakkoliv. V opačném případě by šlo o mimořádně závažný problém celkového selhání brzd, avšak o tomto se prozatím nijak nemluví a je otázkou, zda by to bylo v případě moderního systému vůbec možné. Mimo to, na voliči automatické převodovky jsou stupně seřazeny vždy následovně - R (zpátečka), N (neutrál), D (jízda vpřed). Řidička tedy při přepínání mezi jízdou vpřed a vzad musela vždy přejít pákou přes pozici neutrálu, která by spolehlivě odpojila motor od kol.
Je tedy patrné, že za celou nehodou nejspíše stála lidská chyba, možná popletení pedálů. Tentokrát se zdá, že je v tom Toyota nevinně. V každém případě jsme zvědavi na pokračování celého případu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?