Korejské automobilky Hyundai a Kia představili na dvanácté mezinárodní konferenci "International Powertrain Conference", jakým směrem se bude ubírat vývoj motorů obou korejských značek. Tak jak jsme na to v poslední době zvyklí, tak i zde převážně zaznívala slova jako downsizing, přeplňování a nízké emise.
Automobilka Hyundai v současné době nabízí dva motory s označením T-GDI (Turbo Gasoline Direct Injection) a to v objemech 1,6 a 2,0 litru. V rámci globální strategie downsizingu se nyní kombinace přeplňování a přímého vstřiku paliva přesune také na menší motory z dílny automobilky Hyundai.
Nově přicházející motory pochází z řady Kappa a mají označení 1,0 TCI (přeplňování turbodmychadlem) a 1,2 T-GDI (přeplňování turbodmychadlem a přímé vstřikování paliva).
Motor 1,0 TCI dosahuje maximálního výkonu 105 koní a točivého momentu 137 Nm. Novinka korejské automobilky tak ve srovnání s nejbližší konkurencí - tříválcovým motorem Ford 1,0 EcoBoost, o výrazných 20 koní a 33 Nm slabší. Je však možné, že automobilka představí i silnější verzi motoru, to však bude záviset na parametrech motoru 1,2 T-GDI, které prozatím automobilka neuvedla.
Nový motor by se měl objevit pod kapotou široké škály modelů od nejmenších i10 až po novou i30.
Kromě nového motoru 1,0 TCI a většího 1,2 T-GDI představila automobilka také upravené verze motorů 1,6 T-GDI (řada Gamma), 2,0 CVVL (Nu), 2,0 T-GDI (Theta). Z naftových motorů se úpravy v podobě osazení turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek dočkal motor 1,1 CRDi. Větší "nafťák" 2,0 CRDi nyní plní emisní normu Euro 6. Poslední představenou novinkou byla převodovka s měnitelným převodem typu CVT.
Představitelé Hyundai prohlásili, že jejich cílem je navýšení prodejů pomocí specializované nabídky motorů pro danou oblast. Tato věta v praxi znamená, že motory T-GDI jsou primárně cíleny na trhy v USA a Číně. Motory typu flex-fuel, schopny pracovat na palivo E85, budou převážně nabízeny na trzích, kde je toto palivo oblíbené (například jižní Amerika, nebo severní Evropa). Na střední Evropu budou tradičně zaměřeny motory naftové.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?