Vodík je palivem budoucnosti. Jeden takový pohled na časů příštích nám může poskytnout Toyota, která již brzy bude prodávat sériový vodíkový vůz.
Pokud budou benzínová auta jednou něčím nahrazena, pravděpodobně nebudou náhradou vozy na baterie, ale vozy s vodíkovými články. Vozy na vodík jsou taktéž ekologické, při jejich provozu je jediným odpadním produktem voda, ale na rozdíl od baterií trvá jejich tankování srovnatelnou dobu jako u vozů vybavených konvenčními systémy.
Toyota ve vodíkových vozech vidí taktéž budoucnost. I proto hodlá v roce 2015 vypustit první sériový vůz na vodíkový pohon. Chce tak zápasit zejména s Hondou, která již své vodíkové vozy v omezené míře prodává.
Vodíkové vozy jsou v principu elektromobily, u kterých je zdroj energie ukryta v palivových článcích. Baterii tedy využívají jen v malé míře jako vyrovnávací zásobu. Právě palivové články však brání vodíkovým vozům ve větším rozšíření. Jsou totiž zatím velmi drahé.
Toyota však tvrdí, že se ji podařilo přijít na způsob, jak výrobu těchto komponent zásadně zlevnit. Díky tomu by se cena mohla dostat k hranici 50 000 dolarů, tedy v přepočtu kolem jednoho milionu korun. Srovnání nemáme, Honda svůj model FCX Clarity neprodává, pouze pronajímá. Podobně jako Honda, i Toyota by měla svůj vodíkový vůz prodávat prozatím pouze v USA, zejména v Kalifornii, kde je již infrastruktura pro vodíková auta částečně připravena.
Palivový článek byl teoretiky popsán již v roce 1838, tedy v době, kdy Nicolas Otto, který zdokonalil benzínový motor do prakticky dnešní podoby, byl ještě dítětem. První reálně použitelný článek byl však sestrojen až v roce 1959. Fungující články byly vynalezeny už v 19. století, avšak byly drahé a neforemné. Díky tomu byly spolehlivě zatlačeny do pozadí jinými způsoby získávání energie.
Současné palivové články v Hondě FCX využívají dvou elektrod, dvou separátorů a elektrolytu. Vodík je přiveden na anodu, kde s pomocí katalyzátoru dojde k odštěpení elektronu. Dochází k řízenému smísení vodíku se vzdušným kyslíkem, při kterém je elektron z vodíku zapojen do elektrického obvodu a generuje tak elektrický proud. Výsledkem reakce je čistá voda a teplo.
Vodíkové vozy mají pod kapotou nejen palivové články, ale také baterie či superkapacitory. V nich je ukládána energie při brzdění (klasická rekuperace jak ji známe z hybridů i elektromobilů) a fungují také jako vyrovnávací zásoba.
Problémem nasazení vodíkových článků je také nedostatek míst, kde by bylo možné tankovat vodík. Přestože vybudování infrastruktury není principiálně o tolik náročnější než u budování infrastruktury pro LPG, pohybujeme se v bludném kruhu, kde majitelé čerpacích stanic nechtějí investovat do nejisté technologie a zákazníci nebudou chtít kupovat vozy, které není kde tankovat. Česká republika je navíc jednou ze šťastnějších zemí, jedna čerpací stanice na vodík se totiž nachází u Neratovic.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).