Mazda Motor Corporation vyvinula celosvětově první systém rekuperačního brzdění pro osobní automobily, který využívá kondenzátor.
Toto průlomové řešení, které jeho výrobce nazval „i-ELOOP“, se začne objevovat ve vozech značky Mazda již během roku 2012. V běžném provozu s častým střídáním zrychlování a zpomalování může systém „i-ELOOP“ zlepšit spotřebu paliva až o 10 procent.
Systém rekuperačního brzdění od Mazdy je jedinečný tím, že využívá kondenzátor – elektrotechnickou součástku sloužící k dočasnému uchování elektrického náboje. Oproti akumulátoru se kondenzátor nabíjí i vybíjí daleko rychleji a při dlouhodobém používání neztrácí své původní vlastnosti. Systém „i-ELOOP“ účinně převádí kinetickou energii automobilu, která se uvolňuje při zpomalování, na energii elektrickou. Ta je následně využívána k napájení klimatizace, audio systému a dalších elektrických spotřebičů ve voze.
Systémy rekuperačního brzdění rychle získávají na popularitě jako jedna z cest ke snižování spotřeby paliva. Jsou založeny na myšlence využít elektromotor či alternátor při zpomalování automobilu jako generátor elektrické energie. V hybridních modelech mají systémy rekuperačního brzdění většinou velký elektromotor a samostatný akumulátor.
Mazda prozkoumala mechaniku zrychlování a zpomalování jedoucího vozidla a na základě zjištěných poznatků vyvinula velmi efektivní rekuperační systém, schopný rychle uložit značné množství elektrické energie pokaždé, když automobil zpomaluje. Na rozdíl od hybridů nevyžaduje řešení Mazdy samostatný elektromotor nebo akumulátor.
„i-ELOOP“ sestává z nového alternátoru střídavého napětí 12-25V, nízkoodporového elektrického dvouvrstvého kondenzátoru a stejnosměrného měniče. V okamžiku, kdy řidič uvolní pedál plynu a rychlost vozu začne klesat, začíná „i-ELOOP“ získávat elektrickou energii. Alternátor střídavého napětí generuje elektřinu pod napětím až 25 V, kterou následně ukládá do elektrického dvouvrstvého kondenzátoru. Kondenzátor byl vyvinut speciálně pro použití v motorových vozidlech a lze ho plně nabít během několika málo sekund. Předtím, než je elektřina distribuována ke spotřebičům, převádí ji stejnosměrný měnič z 25 na 12 V. Systém také dle potřeby dobíjí akumulátor vozu. Protože „i-ELOOP“ pracuje pokaždé, když automobil zpomaluje nebo jede setrvačností, pomáhá šetřit palivo, které by k výrobě odpovídajícího množství elektrické energie spotřeboval spalovací motor. V hustém provozu s častým zastavováním a opětovným rozjížděním díky tomu klesá spotřeba paliva přibližně o 10 procent.
Název „i-ELOOP“ je zkratka anglického výrazu „Intelligent Energy Loop“ (inteligentní energetická smyčka) a vyjadřuje záměr Mazdy recyklovat energii inteligentním způsobem. „i-ELOOP“ pracuje v součinnosti se systémem Mazda i-stop. Pomáhá mu prodlužovat dobu, po kterou zůstane motor vozu po zastavení (například na semaforech) zhasnutý.
Mazda představí systém „i-ELOOP“ na 42. tokijském autosalonu v rámci koncepčního automobilu Takeri. Jedná se o sedan střední třídy, zkonstruovaný na základě technologií Skyactiv a navržený v designovém stylu Kodo.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.