Švýcarský autoklub (TCS) se ve svém kontroverzním testu blíže zaměřil na jízdní výkon letních, celoročních a zimních pneumatik. Závěr? Celoroční pneumatiky zvyšují spotřebu paliva, rychleji se opotřebovávají a v létě i v zimě se vyznačují delšími brzdnými drahami – a kromě toho jsou výrazně dražší než speciální zimní nebo letní pneumatiky.
Když experti z TCS porovnávali jízdní výkon, zjistili, že za teplého počasí nabízejí letní pneumatiky oproti pneumatikám celoročním značné výhody a totéž platí i v případě zimních pneumatik za chladného počasí. Například vozidlo vybavené letními pneumatikami potřebovalo na suché vozovce k zastavení z rychlosti 100 km/h vzdálenost 38 metrů – přičemž brzdná dráha stejného vozidla vybaveného pneumatikami celoročními byla o 14 metrů delší. „Jaké nebezpečí to představuje? V bodu, v němž vozidlo s letními pneumatikami zastavilo, se vozidlo vybavené celoročními pneumatikami ještě stále pohybovalo zbytkovou rychlostí 52 km/h,“ vysvětluje Marcel Bachmann, vedoucí testů pneumatik v TCS.
Testy prováděné na zasněžených vozovkách dopadly podobně – brzdná dráha auta s celoročními pneumatikami byla o 13 metrů delší než u vozu se zimními pneumatikami, přičemž zbytková rychlost byla 22 km/h (toto porovnání platí pro brzdění z rychlosti 40 km/h). Dokonce i testy na mokrých vozovkách odhalily, že celoroční pneumatika má výrazné bezpečnostní vady. Při brzdění z rychlosti 80 km/h za teplého počasí vyžadovala o 7 metrů více než letní pneumatika a za chladného počasí byla její brzdná dráha o 4 metry delší než v případě zimní pneumatiky. I zde byla nebezpečným aspektem zbytková rychlost – tam, kde se vůz s letními pneumatikami zastavil, pohybovalo se auto s celoročními pneumatikami stále ještě rychlostí 31 km/h. A tam, kde zastavila zimní pneumatika, byla rychlost celoroční pneumatiky 24 km/h. Při této rychlosti by v případě kolize utrpěli chodci nebo cyklisté přinejmenším vážná zranění, pokud ne zranění s trvalými následky; pasažéři v autě by pravděpodobně byli zraněni také.
Všem, kteří se honí za výhodnými koupěmi a jsou zklamáni jízdním výkonem, TCS nedoporučuje nákup celoročních pneumatik. Cena sady celoročních pneumatik je totiž výrazně vyšší než cena letních a zimních pneumatik dohromady. Tyto pneumatiky také zvyšují spotřebu paliva zhruba o 5 % a jejich životnost je oproti letním nebo zimním pneumatikám o 10 – 15 % nižší. Odborníci zjistili, že motoristé používající pro každé období ty správné pneumatiky ušetří i přes náklady na každoroční výměnu přibližně 330 eur. Závěr expertů TCS je následující: „Celoroční pneumatiky jsou špatným kompromisem.“ Švýcarský autoklub (TCS) v testu nehodnotil jednotlivé pneumatiky, své poznatky založil na nejvyváženějších výrobcích z kategorie letních, zimních a celoročních pneumatik uváděných v běžných testech pneumatik, prováděných švýcarským autoklubem (TCS), německým autoklubem ADAC a rakouským ÖAMTC. Chcete-li si prohlédnout kompletní výsledky, navštivte:
www.tcs.ch/main/de/home/der_tcs/presse/archiv/saisongerechte_reifen.hmtl
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?