Jednou z hlavních novinek ženevského autosalonu je trojice velkých MPV od koncernu PSA a Toyoty. A zatímco Citroën SpaceTourer a Peugeot Traveller jsme do posledního šroubku již rozebrali, Japonci si s představením modelu ProAce Verso dávali na čas. Pokud však čekáte výraznější odlišení od francouzských sourozenců, budete zklamáni.
Stejně jako všechny nové Toyoty, má i ProAce Verso přední část ve stylu Under Priority. To znamená, že světlomety přímo vycházejí z masky chladiče, která je pro změnu vybavena (alespoň ve vyšších verzích výbavy) chromovanou linkou. Nárazník zdobí rozměrný nasávací otvor, opět s chromovanou linkou. Kola mají 16 nebo 17 palců v ocelovém provedení s ozdobnými kryty, respektive 17 palců, pokud chcete hliníkové disky.
Podobně jako u francouzských sourozenců budou v nabídce tři typy karosérie. Compact má délku 4,6 metru a rozvor 2,9 metru, Medium má délku 4,9 metru a rozvor 3,2 metru a konečně Long má délku 5,3 metru a rozvor 3,2 metru. Šířka 2,2 metru a výška 1,9 metru je pro všechny verze shodná. ProAce Verso Family nabízí místo osmi cestujícím s dvojicí trojmístných lavic, které jsou posuvné v rámci praktického kolejnicového systému. Zároveň jsou obě lavice sklopné v poměru 60:40, všechna místa vzadu mají úchyty Isofix a druhá řada dostala i výklopné stolečky. Z dalších praktických řešení jmenuje elektrické ovládání posuvných bočních dveří a oteviratelné okno víka kufru.
Společně s modelem Shuttle, jehož interiér nabízí 8 nebo 9 míst k sezení, má Family společnou nabídku všech tří typů karosérie. Naproti tomu ProAce Verso VIP je k dispozici jen s karosérií Medium a Long, uvnitř potom najdeme 6 nebo 7 míst. V prvním případě jsou samostatná sedadla ve všech třech řadách, v tom druhém je ve třetí řadě lavice, dělená v poměru 60:40. V obou případech jsou dvě prostřední sedačky otočné proti směru jízdy. Vedle této funkce má model VIP zatmavená boční okna nebo možnost koženého čalounění.
Nejslabším motorem je naftová šestnáctistovka o výkonu 95 koní v kombinaci s pětistupňovou manuální nebo šestistupňovou robotizovanou převodovkou. Výkonnější verze téže jednotky má 115 koní a výhradně šestistupňovou manuální převodovku. Dvoulitrový turbodiesel má 150 nebo 180 koní, v prvním případě s manuální šestistupňovou převodovkou a v tom druhém s automatickou šestistupňovou převodovkou. Volič manuálu nebo automatu je umístěn na středové konzoli v lepším dosahu řidiče, vedle něj má ProAce také multimediální systém nebo čitelné analogové budíky.
Stejně jako u dalších modelů Toyota se v nabídce objeví balíček Safety Sense. Ten zahrnuje varování před čelní srážkou, automatické nouzové brzdění, sledování slepého úhlu, udržování v jízdním pruhu, rozpoznávání únavy řidiče, čtení dopravních značek s inteligentním přizpůsobením rychlosti, adaptivní přední světla a automatická dálková světla.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?