Dle jezdců Toyoty má Peugeot na Dakaru neférovou výhodu

Giniel de Villiers na trati letošního Dakaru
Giniel de Villiers na trati letošního Dakaru, foto: Red Bull
-haj 12. ledna 2018 18:03
Sdílej:

Jezdci Toyoty, Nasser Al-Attiyah a Giniel de Villiers, cítí velkou křivdu v pravidlech, která jim neumožňují přímo z kabiny měnit tlak v pneumatikách.

Nejvíce se s tím Toyoty trápily v průběhu 4 etapy, kde je potkalo hodně defektů. Tato etapa byla pro Toyoty docela nešťastnou, když Nasser Al-Attiyah do ní startoval ze třetího místa poté, co předchozí třetí etapu vyhrál. V průběhu této etapy ale na jejího vítěze (Sébastiena Loeba) ztratil skoro hodinu a propadl se na páté místo. Giniel de Villiers do etapy odstartoval z pátého místa a propadl se až na osmé. 

V čem byl problém? Podle obou jezdců šlo hlavně o to vybalancování tlaku v pneumatikách před měkkými dunami, které vyžadují měkké gumy, a na druhé straně kamenitými cestami, na kterých mohou být podhuštěné gumy jednoduše poškozeny. Problém je pak v tom, že pravidla zakazují systémy ovládání dohušťování pneumatik přímo z kabiny u speciálů s pohonem všech 4 kol a naopak buggy od Peugeotu mohou dle pravidel podobné systémy klidně používat. 

"Ze začátku to bylo velmi, velmi obtížné, protože, jak víte, musíme jet s o něco menším tlakem v pneumatikách a pak přijedete na silniční část trati s podhuštěnými pneumatikami a dostanete velmi jednoduše defekt," říká Nasser Al-Attiyah. "Měli jsme dva defekty a to jsme se snažili tlak v pneumatikách držet velmi vysoký, ale to v písčitých dunách moc nefungovalo. Bylo to velmi, velmi těžké. Dvakrát jsme uvízli a ztratili jsme tak hodně času. Pro buggy je [palubní systém dohušťování] tou největší výhodou. Když se na to dnes podíváte, tak na čele jsou čtyři buggy. My nemůžeme jet s nízkým tlakem, protože pak dostanete jednoduše defekt. Auto je opravdu velmi dobré, ale pravidla nejsou fér," zakončil Katařan. 

Giniel de Villiers, který ten den ztratil 73 minut, když několikrát zapadl, se také přidává k názoru, že pravidla představují pro čtyřkolky velkou nevýhodu. "Měli jsme dva defekty, protože jsme měli samozřejmě trochu podhuštěno, protože nemůžeme gumy dofukovat a upouštět z kabiny, jak to může dělat Peugeot. Takže jsme museli jet s nízkým, abychom se dostali přes duny, jinak to nebylo možné. Auto bylo fajn, ale je škoda, že nemůžeme mít palubní systém kontroly tlaku v gumách, protože na začátku bylo hodně kamenů. Musím pak jet s vyšším tlakem. Ale protože víme, že písek je měkký a je tam množství dun, tak jedeme s nízkým tlakem a děláme defekty. Tam začíná celý problém."

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?