Pátá etapa Silk Way Rally definitivně opustila území Kalmycké pouště a měla vynikala velice rychlým profilem po prašných stepních a polních cestách.
V návaznosti na útrapy minulých dvou etap se ji pořadatelé narychlo rozhodli v úvodní části o 60 kilometrů zkrátit, na což řada nováčků doplatila poté, co si nenahráli do přístrojů novou verzi itineráře.
Aleš Loprais se od počátku držel na dostřel Kabirova. Rychlý průběh po tvrdém povrchu Rusům dobře vyhovoval, a tak si Kabirov udržoval po celou etapu drobný náskok. Zezadu dorážel ovšem Franz Echter, který s rychlým kamionem MAN zažil první den bez útrap a technických problémů. Právě on se ještě o minutu před Aleše v celkovém pořadí dostal. Co však bylo podstatné, etapa nevyšla dosud spolehlivě jedoucímu Karginovovi, který skončil až desátý s 50minutovou ztrátou, a tak se Aleš nejen dostal před něj v celkovém pořadí na 2. místo, ale ještě si vybudoval mírný náskok, který lze snáze hájit.
"Dnes to bylo opět těžké a extrémně rychlé, místy až nesmyslně. Mnohokrát to bylo na hranici snesitelnosti lidí ve voze a výdrže auta. Na trati jsme se přetahovali s Kabirovem. Startovali jsme první, ale v jedné navigační spleti nás předjel a pak zase my dojeli jeho. Tlačili jsme na předjetí, ale vždy jen odpověděl sentinelem a nic se nedělo, místo neuvolnil. Několikrát jsme jeli bok po boku v prachu, bylo to riskantní, ale postupoval velice tvrdě. Každý chce vyhrát, ale všechno by mělo mít nějaké meze. Ale problémy neskončily – 100 kilometrů před cílem nám v kabině odešel intercom, a tak se navigace, tak důležitá na této trati, odbývala formou řvaní a posunkového divadla, bylo to poměrně nepříjemné. Těsně před cílem jsme ještě měli defekt, ale dojeli už na něm," shrnul dojmy z etapy Aleš Loprais.
Situace v první desítce pořadí se zase trochu promíchala. Výborný výkon vyšvihl Echtera z osmého místa na páté, kam naopak klesl z pátého místa Verluis, jemuž etapa vůbec nevyšla. Oba Mardějevové trochu ztratili s problémem Karginova, ale největší propad zaznamenal nenápadný a dobře jedoucí Johan Elfrink. Ani jednou se nedostal do denního zpravodajství, ale přesto si celý závod udržoval první desítku, až do dnešní šestihodinové ztráty. Naopak další den jako na houpačce zažil Ardavičus, dnes bezchybný na 4. místě.
Posádka Bonver Dakar Teamu se soustředí ve své učební rallye na dokončení soutěže. I v páté etapě zaznamenala nečekané zdržení. Dejme slovo řidiči Tomáši Vrátnému: "Potíž vznikla na počátku, kdy jsme zaplatili nováčkovskou daň a nenahráli si do přístrojů novou verzi zkráceného itineráře. Po pár desítkách kilometrů nám neseděl v itineráři ani bod, otočili jsme to a jeli na start pro novou verzi, to nás hodně zdrželo. Takže etapa pro nás rozhodně kratší nebyla. Poté jsme pokračovali a dojeli jednu z posádek na Mazu, která vůz převrátila na bok. Pomohli jsme jim na kola a pokračovali až do cíle. Už jsme se dostali na 20. místo, je to pro nás velmi těžká zkouška, ale užíváme si to." Šestá etapa bude obsahovat dva rychlostní úseky s celkovou délkou "jen" 168 kilometrů. Taková délka může znamenat dvě věci: buď dají pořadatelé soutěžícím už vydechnout, nebo půjde o nepříjemnou, technickou a pomalou pasáž. Profil má být stejný jako před Stavropolem, tedy stepi a polní cesty.
Foto: Petr Podroužek
1. 305 Firdaus Kabirov, Andrej Mokjejev, Anatolij Tanin RUS Kamaz 4326 29:30:192. 301 Aleš Loprais, Milan Holáň, Vojtěch Štajf CZ Tatra Jamal 4x4 +0:52:083. 318 Andrej Karginov, Vjačeslav Mizjukajev, Igor Děvjatkin RUS Kamaz 4326 +1:35:244. 303 Hans Stacey, Marc Willemsen, Bernard der Kinderen NL/B Iveco Trakker 4x4 +2:01:395. 302 Franz Echter, Detlef Ruf, Christoph Echter D MAN TGA 18.480 +2:52:216. 304 Wuf Van Ginkel, Marc Wams, Gerard Van Veenendaal NL Ginaf X2222 SP +3:05:277. 307 Ajrat Mardějev, Ajdar Běljajev, Anton Mirnyj RUS Kamaz 4326 +3:06:39 8. 309 Peter Versluis, Serge Bruykens, Harry Schuurmans NL MAN TGA 18.480 +3:49:159. 314 Ilgizar Mardějev, Jevgenij Jakovlev, Dmitrij SotnikovRUS Kamaz 4326 +4:24:4710. 311 Joseph Adua, Marco Ferran, Marc Torres F/E I veco Trakker 4x4 +4:55:27 20. 319 Tomáš Vrátný, Petr Almáši, Radim Pustějovský CZ Tatra 815 4x4 +8:24:07
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.