Soutěž mezi Petrohradem na severu a Soči na jihu začala v sobotu. Celkem na soutěžící čeká okolo čtyř tisíc kilometrů, z nich 2014 je měřených. Číslovka poukazující na to, že v roce 2014 bude Soči hostit zimní olypiádu. Po polovině soutěže je již jisté, že vozy VW budou konkurenci hledat jen těžko.
V kategorii automobilů se podle očekáváví ujal vedoucí role tovární tým Volkswagen. Modré tovární speciály kralovali už v první etapě vedoucí na trase mezi Petrohradem a Straja Russa. Na necelých devadesáti ostrých kilometrech byl nejrychlejší De Villiers, v závěsu za ním Al-Attiyah. Krásný třetí čas o dvě minuty rychlejší před Sainzem zajel domácí Boris Gadasin.
Tři sta třicet šes kilometrů měřeného testu bylo na všechny zúčastněné nachystáno pro nedělní druhou etapu. Etapě nevédil nikdo jiný, než německé tovární vozy. V lepším světle se ale ukázal Sainz, který etapu vyhrál a po druhé etapě se dostal do vedení. V pořadí etapy jej následovali Al-Attiyah, Miller a De Villiers. Hodně si polepšil zejména Miller, který po ztrátě půl hodiny v první etapě vystoupal k až na osmé místo průběžné klasifikace. Devět a půl minuty ztratil na Sainze pátý Gadasin, šestým časem stoupal pořadím vzhůru suverén německého rallyového šampionátu Matthias Kahle. Českému zástupci Peteru Mikulovi s Toyotou patřilo průběžné 29. místo.
Třetí etapa, 218 km na trase Vjazma – Lipeck trochu srovnala rozestupy prvních třech průběžného pořadí. Etapovým vítězstvím se propracoval na druhé místo De Villiers, který se dostal průběžné klasifikaci na stejný čas jako Al-Attiyah. Tomu patřil v etapě až třetí čas za Sainzem.
Včerejší čtvrtou etapou Silk Way Rally uzavřela svoji první polovinu. Tři sta dva kilometrů mezi Lipeckem a Volgogradem jistě nepotěšila ruské diváky. Třicátý sedmý kilometr této etapy totiž vystavil stop dosud krásně jedoucímu Rusovi Borisi Gadasinu. Z nehody vyvázla posádka bez zranění, vůz však doznal velkých poškození a bylo po nadějích. Problém potkal i Al-Attiyaha v podobně menšího defektu. Oprava přímo na trati sice znamenala drobné zdržení, ale i tak zajel Katařan třetí nejrychlejší čas.
Pořadí po polovině soutěže ukazuje následující tabulka. Etapovým vítězstvím překonal v průběžném hodnocení De Villiers dosud vedoucího Sainze. České posádce Mikula Novák zatím patří průběžné 28. místo.
Pořadí po 4. etapě
Posádkavůz Celkový čas Ztráta na vedoucího 1. De Villiers / von Zitzewitz Volkswagen 7:47:23 --- 2. Sainz / Cruz Senra Volkswagen +1:35 3. Al-Attiyah / Gottschalk Volkswagen +6:33 4. Miller / Pitchford Volkswagen +38:30 5. Kahle / Schuenemann SMG +1:23:16 6. Maronenko / Lebedev Nissan +1:35:00 7. Kuznětsov / Nešin Mitsubishi +1:48:23 8. Vanagas / Jurgelenas OSC +2:12:07 9. Žapajev / Kuzmič UAZ +2:26:34 28. Mikula / Novák Toyota +11:12:26
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?