Audi, BWM i Mercedes se již připravují na příští sezonu. Všechny tři značky se snaží posílit nejen svoje jezdecké kádry, ale i inženýrské skupiny.
Audi Ingostadští by na letošní ne zrovna povedenou sezonu nejradši rychle zapomněli, a tak hledí do budoucna a zajistili si služby Jackyho Eeckelaerta, který se stal novým šéftechnikem u Abtu, který v sezoně 2012 připravoval vozy mimo jiné i pro Mattiase Ekströma a Tima Scheidera, pro DTM. Jacky je velmi zkušeným inženýrem, který má zkušenosti i s Formulí 1.
Belgičan by měl být od příští sezony dle informací 'motorsport-totalu.com' dohlížet nad závodní nasazení vozů Audi A5 DTM u týmu Abt a stává se také šéftechnikem klepířských prací pro DTM. 57letý Eeckelaert pracoval mnoho let v F1 mimo jiné pro týmy Prost, Honda a Sauber. Audi angažovalo tohoto inženýra, aby byl jakýmsi spojovacím článkem mezi šéfem Abtu pro motorsport, Albertem Deuringem, a jednotlivými závodními inženýry.
V loňském roce si Eeckelaert dal rok volna, ve kterém se neangažoval v žádné disciplíně motorsportu. Letos působil v šampionátu WEC (World Endurance Championship) jako závodní inženýr týmu Lotusu, který nasazuje vozy kategorie LMP2.
Mercedes Chevrolet potvrdil, že jejich dosavadní šéf pro motorsport v Evropě, Eric Neve, opouští svoji pozici a míří do týmu HWA AG, kde by se měl starat o aktivity značky v DTM a ve Formuli 3. Neve by navíc měl pro Mercedes pracovat již od 1. října.
Eric Neve se tak coby šéf týmu Chevrolet nezúčastnil ani několika posledních závodů sezony 2012, po které se americká automobilka z tohoto šampionátu stahuje.
BMW I v Mnichově se mohou těšit na novou tvář, když by tam měl dle informací německého motorsport-totalu mířit dřívější inženýr Ferrari, Chris Dyer. U BMW by měl od sezony 2013 zastávat funkci šéfinženýra. Dyer nahrazuje Mike Kracka, který jako i další lidé od BMW přechází k Porsche.
Samo BMW k tomu řeklo: "Můžeme potvrdit, že Chris Dyer u nás brzy nastoupí na pozici šéfinženýra. Jsme rádi za tuto významnou posilu a těšíme se na vzájemnou spolupráci." Australan se měl snad již zúčastnit finálového závodu letošní sezony na Hockenheimu.
Svoji dlouhou kariéru v motorsportu začal Dyer v australské sérii V8-Supercar v týmu Toma Walkinshawa. V roce 1997 se díky týmy Arrows dostal do Formule 1. Tehdy tam zastával funci datového inženýra na voze Damona Hilla. Krátce poté byl povýšen na závodního inženýra. V roce 2001 odešel do Ferrari a v letech 2004 a 2005 byl při zisku titulů mužem na straně garáže Michaela Schumachera, v roce 2007 byl inženýrem Kimiho Räikkönena, který získal titul. V roce 2009 z něj udělali šéfinženýra Ferrari.
Z Maranela byl propuště po sezoně 2010, když to byl ve finálovém závodu roku 2010 on, kdo v Abú Dhabí rozhodl o dřívější zastávce Fernanda Alonsa, který díky ní přišel o titul. Nedávno kolovaly zvěsti, že by se Dyer mohl do F1 vrátit přes tým Force India, který patří indickému miliardáři, Vijayi Mallyovi, tyto zvěsti se ale očividně nenaplňují.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.