Pojďme se ještě jednou ohlédnout za sezonou 2012 DTM. Poznali jsme v ni nového šampiona, zažili jsme návrat BMW a také jsme měli na trati nové vozy.
Nejrychlejší a nejpomalejší závod sezony: Finále roku na německém Hockenheimringu bylo nejrychlejším závodem roku. Vítězný Bruno Spengler s BMW M3 DTM vyhrál s průměrnou rychlostí 165,546 km/h. 42 okruhů na 4,574km dlouhé trati obkroužil Kanaďan za 1:07:59,069.
Naproti tomu byl závod na Norisringu tím nejpomalejším z roku. Jamie Geen zvítězil s průměrnou rychlostí 143,520 km/h. Na 83 kol na 2,3km dlouhé trati v Norimberku potřeboval Brit 1:15:00,005.
Nejrychlejší a nejpomalejší nejrychlejší kolo sezony: Nejrychlejší kolo sezony 2012 získal na rakouském Red Bull Ringu Timo Scheider s Audi A5 DTM. V Rakousku žijící Němec zvádl tamější 4,326km dlouhý okruh v průměrné rychlosti 178,951km/h. Stalo se tak ve 26. kole závodu a čas měl hodnotu 1:27,027s.
Asi není překvapující, že nejpomalejší nejrychlejší kolo bylo zajeto na Norisringu. Jamie Green v C-Klasse Coupé DTM měl průměrnou rychlost pouze 152,063km/h.
Časově a kilometrově nejdelší a nejdelší závod sezony: Na holandském Zandvoortu si fanoušci užili vozů DTM na trati nejdéle. Místní závod byl odjet za 1:16:17,679. Jen připomeňme, že závod ovlivnily dva výjezdy safetycaru a déšť. Z vítězství se radoval Edoardo Mortara. Největší vzdálenost urazily vozy DTM na okruhu ve Spielbergu. Na Red Bull Rignu měřil závod rových 203,322 kilometrů. Zajímavostí je, že i zde se z vítězství radoval Mortara s Audi.
Nejrychleji odjetý byl hned úvodní závod roku na Hockenheimu, závod trval 1:04:37,615. Nejkratší vzdálenost byla odjeta na Nürburgringu, kde na jezdce čekalo 177,821km. Celkově měřily závody sezony loňské sezony 1 879,243 kilometrů a byly odjety za 11:47:57,001.
Vítězství, pole position a nejrychlejší kola: Mistr DTM Spengler se radoval ve 4 z 10 závodů (Lausitzring, Nürburgring, Oschersleben a finále na Hockenheimu), a tak se stal nejúspěšnějším jezdcem sezony co do počtu vítězství. Dvě vítězství slavil Gary Paffett (úvod na Hockenheimu a na Brands Hatch), stějně úspěšný byl i Edoardo Mortara (Red Bull Ring a Zandvoort). Jamie Green (Norisring) a Augusto Farfus (Valencie) získali po jednom triumfu. Vložený závod v Mnichově vyhrál Mattias Ekström, v soutěží týmů se radovala dvojice Green - Schumacher.
Spengler vyhrál třikrát kvalifikaci (Lausitzring, Nürburgring a Oschersleben), což jej též řadí na čelo tabulky. Paffett (Brands Hatch a Norisring) a Farfus (Valencie a finále na Hockenheimu) mají po dvou úspěších. Zbývající tři pole position připadají Audi - Ekström (zahájení roku na Hockenheimu), Mortara (Red Bull Ring) a Scheider (Zandvoort).
Jamie Green zajel třikrát nejrychlejší kolo (začátek na Hockenheimu, Lausitzring a Norisring). Spengler (Nürburgring a Valencie) a Paffett (finále na Hockenheimu a Zandvoort) se umístili na 2. místě. Jedno nejrychlejší kolo zajeli též Timo Scheider (Red Bull Ring), Martin Tomczyk (Brands Hatch) a Roberto Mehri (Valencie).
Hattrick se povedl pouze Spenglerovi na Nürburgringu - vyhrál kvalifikaci, zajel nejrychlejší kolo a v závodu i zvítězil.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.