Jezdci Formule 1 jsou obecně považováni za nejlepší a nejrychlejší závodníky na světě, proč se však nemohou prosadit v německém šampionátu cestovních vozů?
Vstup každého takového jezdce je vždy provázen velkým ohlasem fanoušků, DTM je šampionát se špičkovými vozy a těší se v Evropě velké popularitě a sledovanosti. Po marketingové stránce je o expiloty F1 perfektně postaráno a nechybí nikdy při představování nových vozů či důležitých promo akcí.
V DTM se v posledních letech sešla celá řada pilotů F1 počínaje Jeanem Alesim a konče dvojnásobným šampionem F1 Mikou Häkkinenem. Oba se mohou pochlubit vítězstvím, ale o titul nebojoval ani jeden. Ještě hůře se vedlo Allanu McNishovi a Heinzi Haraldu Frentzenovi. Naopak v F1 neúspěšný Bernd Schneider slaví letos v DTM svůj pátý titul šampiona.
Kde je tedy zakopán pomyslný pes? Něco naznačil už Allan McNish, ale jeho otevřenost nebyla nijak velká, neboť s Audi pokračuje v projektu sportovních prototypů a loajalita je základním předpokladem pro udržení závodní sedačky.
Až Francouz Jean Alesi vystoupil s kritikou bez obalu a skládanka by do sebe mohla začít pomalu zapadat. Alesi kritizoval Mercedes za možnosti, které mu poskytl nebo lépe řečeno neposkytl. Měl sice k dispozici v minulých sezonách aktuálně nejlepší vůz, ale proti F1 ho nemohl prakticky vůbec testovat a vývoj i celkové ladění měli na starosti jiní piloti. V letošní sezoně mu dal Mercedes k dispozici rok starý vůz a Alesi se rozhodl raději odejít.
Frentzen je dalším pilotem, který v DTM končí, jeho rozchod s Audi byl v každém případě hlasitý a následoval po kritických slovech na adresu čtyř kruhů. HHF si stěžoval podobně jako Alesi na malou podporu. Mika Häkkinen chtěl letos bojovat o titul, ale ani zdaleka se nepřiblížil svým loňským výkonům a vítězství ze Spa 2005 je tak jeho jediným. Fin se snaží, ale i on přiznal zklamání.
Jistě, věk a fyzická kondice musí hrát přirozeně v neprospěch Alesiho, Frentzena, Häkkinena či McNishe, ale že je poráží třeba německým autoklubem protěžovaný a pro velkou část fanoušků neznámý Tomczyk, jenž začal náhle v polovině sezony z druhé desítky vyhrávat? S obdivuhodnou pravidelností je však také deklasuje i Bernd Schneider, jehož datum narození ho už mezi mladíky neřadí. Ztratili snad svoje schopnosti nebo zápal, jsou závody vozů s blatníky natolik odlišné od těch formulových?
Otazníků je celá řada a jednoznačná odpověď být vynesena nemůže, přesto poslední vývoj událostí ukazuje DTM v poněkud horším světle, než se pořadatel šampionátu snaží. V DTM jde o obchod, výrobci to nezastírají a vše se dělá pro diváka. Mercedes a Audi hledají kompromis mezi špičkovými stroji a nízkými náklady. Na základě informací od bývalých jezdců F1 lze usuzovat, že i oni jsou součástí promyšleného obchodu. Oni dodávají lesk a jméno DTM, ale dostávají za to odpovídající odměnu?
Zdá se, že prioritu v žebříčku zájmu obou výrobců mají mladí jezdci s budoucností před sebou a ostřílení harcovníci, kteří pro značku bojovali celou řadu let v nižších sériích či přímo v DTM. Až na dalším místě pak pravděpodobně stojí potřeby a požadavky expilotů F1, jejichž jména a tváře však spojené kruhy či trojcípá hvězda neustále vystavují na odiv na svých propagačních materiálech...
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.