Tento týden se do Evropy dostaly první kusy převratného modelu Honda Clarity Fuel Cell. Ten je poháněn vodíkem a je nejmodernějším vozidlem s nulovými emisemi.
Konkrétně dorazilo na evropské území šest exemplářů. Ty budou předány zákazníkům v Londýně a Kodani v rámci demonstračního projektu HyFIVE (Hydrogen for Innovative Vehicles), jenž je částečně financován společným podnikem FCHJU (Fuel Cell and Hydrogen Joint Undertaking).
Nový model Clarity Fuel Cell je vybaven nejnovějšími technologickými vymoženostmi v tomto oboru, alespoň to o novince říká sama Honda. Jedná se o první model s karoserií sedan, u kterého je palivový článek umístěn zcela pod kapotou, takže je v kabině dostatek prostoru pro pět cestujících. Při nedávném testu americké agentury EPA pak byl dokonce naměřen reálný dojezd na jedno natankování 589 km. U bezemisních vozů konkurečních výrobců tak Honda nemá vlastně konkurenci.
Thomas Brachmann, hlavní projektový inženýr společnosti Honda Research and Development a vedoucí programu Honda Clarity Fuel Cell v Evropě, uvedl: „Společnost Honda si neustále udržuje čelní pozici v oblasti technologie vodíkového palivového článku a má za sebou více než 30 let výzkumu a vývoje. Nástup těchto vozů v Evropě a účast společnosti Honda v programu HyFIVE jsou dalšími kroky k naplnění vize společnosti o plné komercializaci této technologie.“
Cílem projektu HyFIVE je propagovat povědomí a přijímání technologie vozů s palivovými články a infrastruktury v celé Evropě. Po dokončení projektu bude 185 vozů s palivovými články od pěti výrobců v užívání soukromých a firemních zákazníků v Rakousku, Dánsku, Německu, Itálii, Švédsku a Velké Británii.
Model Clarity Fuel Cell představuje podle vedení Hondy vlastně to nejlepší z technologie „elektrifikovaného vozu“. Zároveň s tím výrobce zdůrazňuje závazek, který nedávno oznámil prezident společnosti Takahiro Hachigo: Ten si přeje, aby do roku 2030 byly dvě třetiny všech prodávaných vozů vybaveny elektropohonem.
Model Clarity Fuel Cell je vybaven vysokotlakým zásobníkem, ve kterém lze uchovávat vodík pod tlakem 70 MPa. To znamená větší objem uchovávaného vodíku a delší dojezd vozu. Kromě toho lze vysokotlaký zásobník rychle naplnit. Natankování totiž potrvá přibližně tři minuty při tlaku 70 MPa a teplotě 20 stupňů Celsia. Díky těmto a dalším výhodám nabídne model Clarity Fuel Cell zákazníkům každodenní komfort, na který jsou zvyklí u svých běžných vozů s benzínovým nebo naftovým pohonem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?