Zima je pomalu tady a na mnoha místech ČR je po ránu hlavně ve vyšších polohách kluzká vozovka. Ta je leckdy pokryta sněhovým popraškem, což znamená, že jen blázen by sem vjel na letním obutí. A právě proto přinášíme další test pneumatik, který se bude hodit všem, co obouvají na svém voze pneumatiky s rozměrem 235/40 R18 nebo 245/40 R18.
Především Goodyear, Dunlop a Continental patří mezi špičkové výrobce, na čemž se shodly nezávisle na sobě německé magazíny AutoMotorSport a Sportscars. Vyznáváte sportovnější jízdu, nebo máte v garáži luxusní sedan? V tom případě vám musejí nové testy 18palcových zimních pneumatik udělat velkou radost. Ty vám totiž narovinu prozradí, které pneumatiky jsou na zimní období nejlepší.
Continental ContiWinterContact TS 850 P
Tato pneumatika si odnesla celkově první místo v rozměru 235/40 R18 v testu deníku AutoMotorSport a druhé místo v testu pro rozměr 245/40 R18 od Sportscars. Jedná se o pneumatiku, která je výjimečně vyrovnaná a podává ve všech disciplínách skvělé výsledky.
Co je pro české řidiče nejdůležitější – z porovnání obou magazínů vychází jako nejlepší v chování na mokrém povrchu. K tomu přidává spolehlivý záběr na sněhu a na suchém asfaltu. Pokud bychom měli hledat drobné nedostatky, našli bychom je v zanedbatelné míře v odolnosti vůči aquaplaningu nebo v jízdním komfortu. S tím ale musí řidiči na 18palcových pneu počítat. Cena se pohybuje na úrovni 4 470 Kč (rozměr 235/40 R18), případně 4 200 Kč za rozměr 245/40 R18.
Goodyear UltraGrip Performance Gen-1
Druhé místo si odnesla tato pneumatika v rozměru 235/40 R18, naopak vítězství získala v rozměru 245/40 R18. I tento plášť zdobí absolutní vyrovnanost výkonů. Potvrzuje se, že pokud chce pneumatika uspět v testech, není nejdůležitější vyhrát každou disciplínu. Nesmí však v žádné propadnout.
UltraGrip v testech ukazoval výborné jízdní vlastnosti na suché vozovce a byl nejlepší také v chování na sněhu a náledí. Některým řidičům může vadit mírně zvýšený hluk v porovnání s jinými prémiovými pneumatikami. Ceny se na internetu pohybují v rozmezí od 4 040 Kč za rozměr 245/40 R18 do 4 440 Kč za rozměr 235/40 R18.
Dunlop Winter Sport 5
Tento dezén obsadil shodně bronzovou příčku v obou zmiňovaných testech. I přes celkové třetí místo se pyšní nejkratší brzdnou dráhou bez ohledu na povrch, stejně jako výbornou ovladatelností. Testovací jezdce potěšilo příjemně sportovní chování na sněhu a čitelné chování při náhlé změně směru.
Co se nedostatků týče, mohli bychom je najít v trakci na sněhu a ve vyšším valivém odporu, který většinou bývá daní za dobrou přilnavost, tedy kratší brzdnou dráhu. Ztráty na vítěze jsou však v obou testech minimální. Pneumatiku Dunlop Winter Sport můžete zakoupit na internetu za částku 4 100 Kč v rozměru 245/40 R18, popřípadě až za 4 420 Kč v rozměru 235/40 R18.
Co nejdál od asijských plášťů a Vredesteinu
Stejně jako oba testy měly shodné vítěze, mají i shodného poraženého. Tím je pneumatika Vredestein Wintrac Xtreme S. Deník Sportscars tento dezén odsoudil na předposlední a AutoMotorSport dokonce na poslední místo.
Pneumatika totiž neobstála v odolnosti vůči aquaplaningu, zároveň se chovala nejistě během zatáčení a v bočním vedení. Nepotěšily ani dlouhé brzdné dráhy. Předposlední místo v rozměru 235/40 R18 obsadil výrobce asijský GT Radial s dezénem Champiro WinterPro HP a beznadějné dno v testu 245/40 R18 získala indonéská Accelera X-Grip. Všem zmíněným pneumatikám je proto lepší se při nákupu vyhnout.
I tyto dva testy potvrzují, že dlouholetý vývoj zkrátka není možné jen tak nahradit a nejbezpečnější volbou jsou bez výjimky prověřené značky. I český trh je v současnosti doslova zaplavován novými a neznámými značkami, které se díky své ne/kvalitě ani nedostanou do řádných testů. Řidiči by proto měli zvážit nejen nákup špatně hodnocených, ale především netestovaných pneumatik.
Pozn.: Uvedené rozměry najdete například na vozech Audi A5/A6/TT, BMW řady 4 a 5, Mercedes-Benz CLS, Volkswagen Passat CC, Subaru Impreza nebo Škoda Superb II. a III. generace
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?